חדשות

התועלת של משלב Niraparib-Pembrolizumab כנגד סרטן שד ושחלות (JAMA Oncology)

26/06/2019

 

טיפול משולב ב-Niraparib עם Pembrolizumab (קיטרודה) הדגים תוצאות מבטיחות בנשים עם הישנות סרטן שחלות עמיד לפלטינום ובאלו עם סרטן שד מתקדם או גרורתי, שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים, כך עולה מתוצאות שני מחקרים בשלב 2, שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

במחקר הראשון (TOACIO/KEYNOTE-162) בחנו חוקרים מהרווארד את שיעורי התגובה האובייקטיבית של Niraparib בשילוב עם Pembrolizumab ב-62 נשים עם הישנות סרטן שחלות עמיד לפלטינום. בשלוש נשים תועדה תגובה מלאה, בשמונה תגובה חלקית, ב-28 נשים תועדה מחלה יציבה וב-20 נשים תועדה התקדמות של המחלה. שלוש נשים לא היו זמינות להערכת. מסיכום הנתונים עלה כי שיעורי התגובה האובייקטיבית עמדו על 18% ושיעורי בקרת מחלה עמדו על 65%.

 

בשמונה נשים עם תגובה חלקית או מלאה התגובה לטיפול נותרה לאורך מעל שישה חודשים, כולל ארבע נשים בהם התגובה נותרה לאורך תשעה חודשים. תשע נשים עם מחלה יציבה קיבלו טיפול למשך מעל שישה חודשים, כולל שתי נשים שקיבלו טיפול במשך למעלה משנה.

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 3.4 חודשים, עם צפי שיעורי הישרדות ללא-התקדמות של 31% לאחר 6 חודשים ו-12% לאחר שנה אחת.

 

במחקר השני (גם כן חלק מ-TOPACIO) בחנו חוקרים מסיאטל את שיעורי התגובה האובייקטיבית, שיעורי בקרת מחלה ושיעורי הישרדות ללא-התקדמות על-רקע משלב Niraparib עם Pembrolizumab ב-55 נשים עם סרטן שד מתקדם או גרורתי, שלילי לשלוש הקולטנים להורמונים.

 

בחמש נשים תועדה תגובה מלאה, בחמש נשים תועדה תגובה חלקית, ב-13 המחלה הייתה יציבה וב-24 זוהתה התקדמות של המחלה. שיעורי התגובה האובייקטיבית עמדו על 21% ושיעורי בקרת מחלה עמדו על 49%.  משך התגובה לטיפול בנשים עם תגובה מלאה או חלקית נע בין 4.6 ו-15.9 חודשים.

 

בכלל הנשים שקיבלו טיפול, חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 2.3 חודשים, עם צפי שיעורי הישרדות ללא-התקדמות של 28% לאחר שישה חודשים ו-14% לאחר שנה אחת. שיעורי התגובה האובייקטיבית וחציון שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות היו גדולים יותר בנשים עם מוטאציות BRCA (47% ו-8.3 חודשים, בהתאמה) בהשוואה לנשים ללא מוטאציות BRCA (11% ו-2.1 חודשים, בהתאמה).

 

שיעורי התגובה היו גם גבוהים יותר מספרית בנשים עם גידולים חיוביים ל-PD-L1 (32%), בהשוואה לנשים עם גידולים שליליים (8%).

 

האירועים החריגים הנפוצים על-רקע הטיפול בשני המחקרים כללו עייפות, בחילות, אנמיה, תרומבוציטופניה ועצירות.

 

JAMA Oncology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני