חדשות

בחולים עם סרטן כבד וקריש דם בווריד הפורטאלי טיפול קרינתי עשוי להביא לשיפור הישרדותי (J Clin Oncol)

20/07/2019

 

במחקר חדש מסין שהתמקד בחולים עם סרטן כבד ועדות לקריש דם בווריד הפורטאלי מצאו חוקרים כי תוספת טיפול קרינתי ניאו-אדג'וונטי הביא לשיפור משמעותי בשיעורי ההישרדות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

המחקר נערך בין ינואר 2016 ועד דצמבר 2017 והחוקרים גייסו 164 חולים עם סרטן כבד נתיח ועדות לקריש דם בווריד הפורטאלי. הם לא כללו במחקר חולים עם מחלה על-רקע זיהום בנגיף HIV או HCV. המשתתפים חולקו באקראי (82 משתתפים בכל קבוצה) לקבלת טיפול קרינתי ניאו-אדג'וונטי וכריתת כבד או כריתת כבד בלבד. התוצא העיקרי של המחקר היה ההישרדות הכוללת.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הפוגה חלקית עמדו על 20.7% בקבוצת הטיפול הקרינתי (17 חולים) ושיעורי ההישרדות בקבוצה זו עמדו על 89% לאחר חצי שנה, 75% לאחר שנה, 44% לאחר שנה וחצי ו-27% לאחר שנתיים. מנגד, בקבוצת הטיפול הניתוחי בלבד, שיעורי ההישרדות בתקופות המקבילות עמדו על 82%, 43%, 17% ו-9%, בהתאמה.

 

בקבוצת הטיפול הקרינתי נרשמו שיעורי הישרדות ללא-מחלה של 57% לאחר חצי שנה, זאת לעומת שיעורים מקבילים של 42% בקבוצת הניתוח. לאחר שנה שיעורים אלו עמדו על 33% לעומת 15%; לאחר שנה וחצי השיעורים עמדו על 20% לעומת 5%, בהתאמה; ולאחר שנתיים שיעורים אלו עמדו על 13% לעומת 3%, בהתאמה.

 

 

טיפול קרינתי ניאו-אדג'וונטי הפחית משמעותית את התמותה על-רקע סרטן כבד בהיקף של 65% ואת שיעורי הישנות סרטן כבד בהיקף של 55%, בהשוואה לניתוח בלבד.

 

מהממצאים עלה כי ביטוי מוגבר של Interleukin-6 בדם וברקמת הגידול לפני הטיפול הקרינתי נקשר בקשר מובהק עם עמידות לטיפול קרינתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם סרטן כבד נתיח ועדות לקריש גידול בוריד הפורטאלי, טיפול קרינתי ניאו-אדג'וונטי הוביל להישרדות טובה יותר משמעותית לאחר הניתוח, בהשוואה לניתוח בלבד.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<