חדשות

טיפולי לייזר לאחר ניתוח להסרת גידול בשד בולמים התפתחות ההצטלקות לאחר הניתוח (הודעת המרכז הרפואי ת''א)

25/07/2019

הודעת המרכז הרפואי ת''א

 

מחקר חדש שנערך  במערך העור של המרכז הרפואי ת"א, מוכיח כי טיפול המשלב שני סוגי לייזר:     PDL- (Pulse Dye Laser)   ו- CO2 ( Fractional Ablative CO2 Laser)   בשבועות לאחר ניתוח להסרת גידול בשד, מבטיח תוצאה אסתטית טובה יותר. לתוצאות המחקר, השלכות רחבות  על גיבוש ההמלצות לפרוטוקול טיפול המונע צלקות בכלל ולאחר ניתוח להסרת גידול בשד בפרט.

 

הסרת גידול סרטני בשד מהווה שלב ראשוני בטיפול בנשים עם סרטן שד. עם זאת, הצלקות שנותרות  לאחר הניתוח מלוות, לא אחת, בכאב ומראה לא אסתטי ועלולות להביא לדימוי גוף שלילי ולמצוקה פסיכולוגית. הפגיעה באיכות החיים משפיעה בסופו של דבר של תחושת הריפוי המלא, שכן הצלקת נתפסת  "כתזכורת תמידית" למחלה המרחפת כעננה ממעל.

 

עד כה, ההליך המקובל לטיפול בצלקת התבסס על תחבושות לחץ, יריעות סיליקון ומניעה משהות בשמש. יעילותו של הלייזר במניעת צלקות הולכת ומתבססת במהלך שני העשורים האחרונים.

במחקר, שנערך בין 2015-2018, לקחו חלק שמונה עשר נשים בגילאי 34-67 שעברו ניתוח להסרת גידול בשד. כל המטופלות החלו טיפול מניעתי בחצי מהצלקת , 2-4 שבועות לאחר הניתוח, בפרוטוקול הטיפול החדשני. החצי השני של הצלקת לא טופל ושימש להשוואה ולהערכת יעילות הטיפול. סה"כ  כל מטופלת קיבלה 3 טיפולים, במרווחים של חודש. אורך כל טיפול: כעשר דקות. פרוטוקול הטיפול שילב שני סוגי לייזר: PDL עם לייזר CO2.

 

כשישה חודשים מסיום הטיפול האחרון בוצעה הערכה רפואית בלתי תלויה ע"י 3 מעריכים:-רופאים דרמטולוגים  ופלסטיקאי, על בסיס תמונות מעקב רפואי שנלקחו טרום הטיפול בשני חצאי הצלקת ולאחריו. במקביל, נשאלו המטופלות עצמן לגבי שיפור גוון הצלקת, עובייה, נוקשותה, כאב וגרד נלווים לה ושלחו אומדן ומשוב. 

 

סיכום הערכות הרופאים והמטופלות  הצביע על שיפור ניכר ומשמעותי בכלל  מדדי המחקר בחלק הצלקת שטופל בהשוואה לחלק שלא טופל.

 

קבוצת החוקרים כללה את פרופ' תמר ספרא (בתמונה, משמאל) - מנהלת השירות האונקו-גינקולוגי במערך האונקולוגי, פרופ' אלי שפרכר – מנהל מערך העור, ד"ר אופיר ארצי (בתמונה, מימין) – מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה במערך העור, ד"ר ואסים שחאדה, ד"ר אמיר קורן, ד"ר פארס סלאמה ממערך העור וד"ר אור פרידמן מהמחלקה לכירורגיה פלסטית באיכילוב.

 

לדברי פרופ' תמר ספרא, מנהלת השירות האונקו- גינקולוגי במערך האונקולוגי, המרכז הרפואי איכילוב ת"א: "בעידן זה, בו שיעורי הריפוי וההחלמה מסרטן שד גבוהים מאוד ונשים רבות חיות עשרות שנים לאחר הניתוח, ישנה חשיבות מרובה להפחתת תופעות של  כאב ואי נוחות המתלווים לצלקת  ולשיפור ההיבט האסתטי".

 

לדברי פרופ' אלי שפרכר מנהל מערך העור, המרכז הרפואי איכילוב ת"א: "עוברת על רפואת העור בארץ ובעולם מהפכה של ממש כאשר במרכזה, היכולת שלנו להעמיד לטובת המטופלים שלנו מגוון הולך ומתרחב של טכנולוגיות, תוך שילוב כוחות ודו שיח עם דיסציפלינות רפואיות שונות ועם המטופלים עצמם. המחקר החדש שלנו הוא תולדה של השינוי המשמעותי הזה".

 

המחקר פורסם באפריל האחרון בכתב העת: Lasers in Medical Science

 

קישור  למאמר: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31025209

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<