חדשות

מקומה של בדיקת ממוגרפיה בנשים בגיל 75 שנים ומעלה (J Natl Cancer Inst)

16/09/2019

 

מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Journal of the National Cancer Institute, עולה כי לבדיקות ממוגרפיה במסגרת בדיקות סקר אין תועלת בנשים בגילאי 75 שנים ומעלה עם בעיות רפואיות כרוניות, הצפויות ללכת לעולמן מסיבה שאינה קשורה לסרטן שד.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 222,088 נשים עם לפחות בדיקת ממוגרפיה אחת כבדיקת סקר בין השנים 1999-2010, כאשר הן היו לפחות בגיל 66 שנים. הם עקב אחר הנשים לאורך לפחות תשע שנים.

 

במהלך תקופת המחקר, 7,583 נשים (כ-3%) אובחנו עם סרטן שד פולשני ו-1,742 נשים (פחות מ-1%) אובחנו עם ממאירות טרום-פולשנית (Ductal Carcinoma In Situ, או DCIS). בעוד ש-471 נשים הלכו לעולמן עקב סרטן שד במהלך תקופת המחקר, 42,229 נשים הלכו לעולמן מסיבות אחרות. המשמעות היא כי הסיכוי לתמותה מסיבות שאינן קשורות לסרטן שד היה גבוה פי 90.

 

בנוכחות מספר גדול יותר של מחלות כרוניות נרשמה עליה בסיכון לתמותה עקב סיבות שאינן קשורות לסרטן שד, אך משתנה זה לא השפיע על הסיכון לסרטן שד או תמותה עקב סרטן שד.

 

החוקרים כותבים כי בנשים בגילאי 75-84 שנים נרשם סיכוי גבוה פי 123 לתמותה עקב סיבות שאינן קשורות לסרטן שד; הערכה זו הייתה אף גבוהה יותר בקרב נשים בגילאי 85 שנים ומעלה.

 

הסיכון לתמותה עקב סרטן שד בתוך עשר שנים היה עדיין קטן ולא השתנה עם הגיל; הסיכון נותר די דומה בגילאי 66-94 שנים, וממאירות זו הייתה אחראית ל-0.2-0.3% מכלל מקרי התמותה במהלך המחקר.

 

מנגד, הסיכון לתמותה מסיבות אחרות עלה עם הגיל וכן עלה עם כל בעיה רפואית כרונית נוספת ממנה סבלה האישה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מממצאים אלו עולה כי בנשים בגילאי 75 שנים ומעלה עם מחלות כרוניות לא צפויה תועלת להמשך בדיקות ממוגרפיה; עם זאת, ממצאים אלו מדגישים את הצורך בגישות סקר פרטניות יותר, במקום מתן המלצות גורפות.

 

J Natl Cancer Inst 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

יש לציין כי אין הסכמה בנוגע למועד הפסקת בדיקות ממוגרפיה, כאשר יש הטוענים כי יש להמשיך בבדיקות הסקר גם בנשים מעבר לגיל 75 שנים, לאור הסיכון הגבוה לממאירות באוכלוסיה זו.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<