חדשות

הבדלים בסוג המחלות הממאירות המלוות מקרים של DLBCL בשלב מוקדם לעומת מאוחר (Cancer)

15/10/2019

 

בחולים עם לימפומה מסוג DLBCL (Diffuse Large B-Cell Lymphoma) המאובחנים עם מחלה בשלב מוקדם קיים סיכון מוגבר להתפתחות ממאירויות ראשוניות נוספות, בפרט גידולים סולידיים, במהלך חמש השנים הראשונות לאחר האבחנה, בהשוואה לחולים עם DLBCL בשלב מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

 

החוקרים התבססו על נתוני מאגר SEER (Surveillance, Epidemiology and End Results) וזיהו 26,038 מבוגרים עם אבחנה של DLBCL ראשוני בין השנים 1973-2010. מחלה בשלב מוקדם הוגדרה בנוכחות מחלה בשלב I או II, כאשר מחלה מתקדמת הוגדרה בנוכחות מחלה בשלב III או IV.

 

מהנתונים עולה כי 13% מהמשתתפים במחקר פיתחו ממאירות ראשונית נוספת. שיעור החולים עם DLBCL בשלב מוקדם עם אבחנה של ממאירות ראשונית נוספת היה גבוה יותר, בהשוואה לאלו עם DLBCL בשלב מתקדם (14% לעומת 11.6%, בהתאמה).

 

בחולים עם מחלה מחוץ לקשריות לימפה בעת אבחנת DLBCL תועד סיכון גבוה ב-15% להתפתחות ממאירות ראשונית נוספת, בהשוואה לאלו ללא מחלה מחוץ לקשריות לימפה והסיכון לא היה תלוי בשלב המחלה.

 

החוקרים בחנו עוד גורמי סיכון להתפתחות ממאירויות נוספות לאורך תקופות של חמש שנים בכלל אתרי המחלה וכן באתרי מחלה ספציפיים. הם מצאו כי 5 עד 10 שנים לאחר האבחנה, בחולים עם DLBCL בשלב מוקדם לא תועד סיכון מוגבר להתפתחות ממאירות ראשונית נוספת. בדומה, 15 שנים לאחר האבחנה, בחולים עם DLBCL בשלב מתקדם לא תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות ממאירות ראשונית שניה.

 

עם זאת, החוקרים מצאו כי בחולים עם DLBCL בשלב מוקדם תועד סיכוי גבוה יותר להתפתחות ממאירות מעי גס ורקטום, לבלב, שד וממאירות בדרכי המין בגברים במהלך 5 השנים הראשונות לאחר האבחנה. לרוב, ממאירויות בדרכי המין בגברים שהתפתחו כממאירות ראשונית נוספת כללו ממאירות של הערמונית.

 

מנגד, בחולים עם מחלה מתקדמת תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות ממאירויות המטולוגיות ראשוניות נוספות 5-15 שנים לאחר אבחנת DLBCL. הממאירויות הנפוצות כללו לויקמיה מיאלוידית אקוטית (27%), תסמונת מיאלודיספלסטית (21%), מיאלומה של תאי פלזמה (10%), גידולים מיאלודים על-רקע הטיפול (9%) ולויקמיה לימפוציטים כרונית (7%).

 

באופן לא-מפתיע, התפתחות ממאירויות נוספות לוותה בסיכון מוגבר משמעותית לתמותה, ללא תלות בשלב הגידול בעת האבחנה או אם משטר הטיפול כלל מתן Rituximab. יתרה מזאת, הסיכון לתמותה היה גדול יותר מפי שלוש בקרב אלו עם אבחנה של מחלה בשלב מוקדם, אשר טופלו ב-Rituximab ולאחר מכן פיתחו ממאירות ראשונית שניה (יחס סיכון של 3.36).

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם DLBCL בשלב מוקדם תתכן ביולוגיה שונה, בהשוואה לחולים עם DLBCL בשלב מתקדם.

 

Cancer. Published online October 8, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<