חדשות

יתרונות בחירת מטופלים מתאימים לבדיקת סקר לסרטן ריאות על-פי השיפור הצפוי בתוחלת החיים (Annals of Internal Medicine)

23/10/2019

 

בחירת מטופלים לבדיקות סקר לסרטן ריאות על-בסיס התועלת הצפויה מבחינת תוחלת החיים עשויה להביא להגדלת התועלת של בדיקות אלו, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-130,000 משתתפים שעישנו אי-פעם והשלימו סקר בריאות ארצי בארצות הברית. הם פיתחו מודל מתמטי המבוסס על תוצאות מחקר קודם ומצאו כי איזון הסיכון של הנבדק לסרטן ריאות אל מול השיפור האפשרי בתוחלת החיים בעקבות בדיקות הסקר הוביל לבחירה של אוכלוסיה צעירה יותר, אשר אחרת לא הייתה מזוהה באמצעים אחרים.

 

כיום, מועמדים לבדיקות סקר לסרטן ריאות נבחרים על-פי הסיכון, בעיקר על-פי היסטוריית עישון סיגריות. עם זאת, תהליכי בחירה אלו המבוססים על הסיכון עשויים לכלול באופן מועדף נבדקים מבוגרים יותר, מעשנים כבדים, עם מחלות רקע רבות ותוחלת חיים קצרה יותר, ובעקבות זאת, התועלת מבחינת השיפור בתוחלת החיים עשויה להיות קטנה יותר. במודל שלהם, הם הוסיפו את מודל חיזוי פרטני של תמותה כוללת ותוחלת חיים.

 

מהשוואת שתי הגישות עלה כי באמצעות בחירת הנבדקים המתאימים לבדיקות סקר על-פי השיפור הצפוי בתוחלת החיים, נרשמה ירידה בסיכון לתמותה עקב סרטן ריאות בתוך חמש שנים (1.16% לעומת 1.93% עם הגישה הסטנדרטית, המתבססת על הסיכון לממאירות). עם זאת, תועדה תועלת הרבה יותר גדולה בתוחלת החיים לכל מקרה שנמנע של מוות עקב סרטן ריאות (21.7 לעומת 8.9 שנים).

 

כאמור, בהשוואה לגישה המבוססת על הסיכון הפרטני, החולים המתאימים לבדיקות סקר לפי המודל החדש גם היו צעירים יותר (גיל ממוצע של 59.5 לעומת 75 שנים), עם שכיחות גבוהה יותר של מעשנים פעילים (76.7% לעומת 20.8%) ופחות מחלות רקע (בממוצע, 0.75 לעומת 3.7).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש בגישה המבוססת על השיפור בתוחלת החיים במקום גישה המבוססת על הסיכון הפרטני צפויה להביא לשיפור ניכר בהארכת תוחלת החיים בעקבות בדיקות הדמיה כסקר לסרטן ריאות.

 

 

Annals of Internal Medicine 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<