חדשות

הערכת תוצאות משלב Palbociclib עם Exemestane וטיפול לדיכוי שחלתי בנשים צעירות עם סרטן שד גרורתי (Lancet Oncology)

27/10/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למשלב Exemestane (ארומזין) עם Palbociclib (אייברנס) וטיפול לדיכוי תפקוד שחלתי תועלת קלינית, בהשוואה לטיפול ב-Capecitabine (קסלודה) בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הפעילות כנגד-גידול והבטיחות של משלב Palbociclib עם טיפול אנדוקריני אל מול טיפול כימותרפי המבוסס על Capecitabine בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים להורמונים, שלילי ל-HER2.

 

המחקר הרב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 2, כלל משתתפות מ-14 מרכזים בדרום קוריאה. החוקרים התמקדו בנשים לפני-מנופאוזה בגילאי 19 שנים ומעלה, עם עדות להישנות או התקדמות המחלה במהלך טיפול קודם בטמוקסיפן. המשתתפות חולקו באקראי למשלב Palbociclib עם טיפול אנדוקריני (Exemestane פומי ו-Palbociclib פומי עם Leuprolide) או לטיפול כימותרפי (Capecitabine פומי). התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות המחלה.

 

מדגם המחקר כלל 184 נשים שחולקו באקראי לטיפול ב-Palbociclib עם טיפול אנדוקריני (92 נשים) או Capecitabine (92 נשים). שש נשים מקבוצת הטיפול ב-Capecitabine פרשו מהמחקר עוד לפני קבלת הטיפול.

 

במהלך חציון מעקב של 17 חודשים, חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 20.1 חודשים בקבוצת הטיפול ב-Palbociclib עם טיפול אנדוקריני, בהשוואה ל-14.4 חודשים בקבוצת הטיפול ב-Capecitabine (יחס סיכון של 0.659, p=0.0235).

 

נויטרופניה בדרגה 3 ומעלה על-רקע הטיפול התרופתי הייתה נפוצה יותר בקבוצת הטיפול ב-Palbociclib עם טיפול אנדוקריני, בהשוואה לטיפול ב-Capecitabine (75% לעומת 16%, בהתאמה). עוד מדווחים החוקרים כי 2% מהחולים בקבוצת הטיפול ב-Palbociclib עם טיפול אנדוקריני ו-17% מאלו תחת טיפול ב-Capecitabine פיתחו אירועים חריגים חמורים על-רקע הטיפול התרופתי. לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי משלב Palbociclib עם Exemestane וטיפול לדיכוי שחלתי מהווה אפשרות טובה לטיפול בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים להורמונים, שלילי ל-HER2, אשר לא הגיב לטיפול קודם בטמוקסיפן.

 

Lancet Oncology, Oct 24, 2019

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<