חדשות

הקרנת פרוטונים עשויה להביא להארכה משמעותית בהישרדות כללית של חולים עם סרטן כבד לא-נתיח (Int J Radiation Oncol Biol Phys)

06/11/2019

 

טיפול קרינתי באמצעות טכנולוגיית פרוטונים עשוי להביא לעליה של למעלה מכפליים בהישרדות חולים עם סרטן כבד לא-נתיח, בהשוואה לטיפול קרינתי סטנדרטי, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי קטן, שפורסמו בכתב העת International Journal of Radiation Oncology Biology Physics.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את התוצאות הקליניות של הקרנות פרוטונים אל מול טיפול קרינתי באמצעות פוטונים בחולים עם סרטן כבד לא-נתיח. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי, במרכז-יחיד, שכלל חולים שאובחנו בין 2008-2017 עם סרטן כבד לא-נתיח ולא-גרורתי, אשר לא קיבלו קודם לכן טיפול קרינתי לכבד ולא קיבלו טיפול קרינתי נוסף לכבד בתוך 12 חודשים לאחר השלמת הטיפול. התוצא העיקרי היה הישרדות כוללת ותוצאים משניים כללו היארעות מחלת כבד על-רקע טיפול קרינתי.

 

חציון משך המעקב עמד על 14 חודשים. מבין 133 חולים (גיל חציוני של 68 שנים, 75% גברים), 49 (37%) טופלו בהקרנות פוטונים. הקרנת פרוטונים לוותה בשיפור הישרדות כללית (יחס סיכון מתוקן של 0.47, p=0.008). חציון ההישרדות הכוללת בחולים לאחר הקרנת פרוטונים והקרנת פוטונים עמד על 31 חודשים ו-14 חודשים, בהתאמה ושיעור החולים ששרדו לאחר 24 חודשים עמד על 59.1% ו-28.6%, בהתאמה.

 

טיפול בהקרנות פרוטונים לווה עוד בסיכון מופחת למחלת כבד לא-קלאסית על-רקע קרינה (יחס סיכויים של 0.26, p=0.03). התפתחות מחלת כבד לא-קלאסית על-רקע טיפול קרינתי לאחר שלושה חודשים לוותה בהישרדות כללית גרועה יותר (יחס סיכון מתוקן של 3.83, p<0.001). לא תועדו הבדלים בשיעורי הישנות אזורית-מקומית, כולל כישלון מקומי, בין הקרנת פרוטונים והקרנת פוטונים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול בהקרנת פרוטונים לווה בשיפור הישרדותי, ממצא העשוי לנבוע מירידה היארעות דה-קומפנסציה כבדית לאחר טיפול. ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים נוספים להשוואת שתי גישות הטיפול בחולים עם סרטן כבד.

 

Int J Radiation Oncol Biol Phys 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

הטכנולוגיה עדיין לא זמינה בישראל אך לאחרונה משרד הבריאות יצא בקול קורא במטרה לקבל הצעות לכך.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<