חדשות

השוואת תוצאות טיפול ב-Gefitinib בלבד לעומת טיפול בשילוב עם כימותרפיה כנגד NSCLC עם מוטאציית EGFR (מתוך Journal of Clinical Oncology)

07/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בהשוואה לטיפול ב-Gefitinib (אירסה) בלבד, משלב Gefitinib עם Carboplatin ו-Pemetrexed הוביל לשיפור ההישרדות ללא-התקדמות בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עם מוטאציית EGFR, אשר לא קיבלו טיפול קודם עם פרופיל רעילות מתקבל על הדעת.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות היעילות והבטיחות של משלב מעכב EGFR עם טיפול כימותרפי ציטוטוקסי בחולים עם NSCLC ומוטאציות EGFR, בהשוואה לטיפול סטנדרטי במעכבי EGFR בלבד.

 

במסגרת המחקר נכללו 345 חולים עם אבחנה חדשה של NSCLC גרורתי עם מוטאציות EGFR. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב- Gefitinib עם Carboplatin ו-Pemetrexed או לטיפול ב- Gefitinib בלבד. התוצאים העיקריים כללו את ההישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת. תוצאי סיום משניים כללו את שיעורי התגובה האובייקטיבית, הבטיחות ואיכות החיים.

 

בקבוצת הטיפול המשולב תועדו שיעורי תגובה אובייקטיבית ושיעורי הישרדות ללא-התקדמות שהיו טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב- Gefitinib בלבד (שיעורי תגובה אובייקטיבית של 84% לעומת 67%; משך הישרדות ללא-התקדמות של 20.9 לעומת 11.9 חודשים; יחס סיכון לתמותה או התקדמות מחלה של 0.490, p<0.001), אם כי משך ההישרדות מההקצאה האקראית עד לצורך בקו הטיפול הבא או לתמותה לא היו שונים משמעותית (20.9 לעומת 18 חודשים, P=0.092).

 

חציון ההישרדות הכללית בקבוצת הטיפול המשולב היה ארוך יותר משמעותית, בהשוואה לטיפול ב- Gefitinib בלבד (50.9 לעומת 38.8 חודשים; יחס סיכון לתמותה של 0.722, p=0.021).

 

שיעורי אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה על-רקע הטיפול, דוגמת רעילות המטולוגית, היו גבוהים יותר בקבוצת הטיפול המשולב, בהשוואה ל- Gefitinib בלבד (65.3% לעומת 31%); לא תועדו הבדלים באיכות החיים של החולים בשתי הקבוצות. בקבוצת הטיפול המשולב תועד מקרה תמותה אחד על-רקע הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בהשוואה ל- Gefitinib בלבד, מתן טיפול משולב ב- Gefitinib עם Carboplatin ו-Pemetrexed תועד שיפור בהישרדות ללא-התקדמות בחולים עם NSCLC שלא קיבלו טיפול קודם ועדות למוטאציות EGFR, לצד פרופיל רעילות מתקבל על הדעת, אם כי דרושים מחקרים נוספים להערכת התועלת מבחינת ההישרדות הכוללת.

 

Journal of Clinical Oncology 2019

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<