חדשות

תוצאות שילוב Palbociclib עם טיפול אנדוקריני אדג'וונטי כנגד סרטן שד פולשני וחיובי לקולטנים להורמונים (Ann Oncol)

20/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול אדג'וונטי ב- Palbociclib (אייברנס) הינה אפשרות ישימה כנגד סרטן שד מוקדם, כאשר שיעור גבוה של מטופלות מצליחות להשלים שנתיים של טיפול. פרופיל הבטיחות של הטיפול האדג'וונטי משקף את הממצאים שתוארו במחלה גרורתית, כאשר כמחצית מהחולות נדרשו להתאמת המינון.

 

במסגרת המחקר בשלב II ביקשו החוקרים לבחון את ישימות טיפול אדג'וונטי ב- Palbociclib וטפול אנדוקריני כנגד סרטן שד מוקדם. מדגם המחקר כלל נשים עם סרטן שד בשלב II-III, עם קולטנים להורמונים/ללא HER2. המשתתפות החלו בטיפול ב- Palbociclib במינון 125 מ"ג/יום למשך שלושה שבועות, עם שבוע הפסקה בטיפול, בשילוב עם טיפול אנדוקריני. התוצא העיקרי היה שיעורי הפסקת הטיפול ב- Palbociclib בשל רעילות, חוסר-היענות, או אירועים הקשורים לסבילות הטיפול. שיעורי הפסקת טיפול של 48% ומעלה הוגדרו כסף לקביעה כי טיפול בן שנתיים אינו ישים.

 

מדגם המחקר כלל 162 נשים שהחלו טיפול ב- Palbociclib; למעלה ממחצית מהנשים אובחנו עם מחלה בשלב III (52%) ומרביתן קיבלו טיפול כימותרפי קודם (80%). סך כולל של 102 נשים (63%) השלימו שנתיים של Palbociclib; 50 נשים הפסיקו בשלב מוקדם את הטיפול בשל סיבות הקשורות בפרוטוקול המחקר (31%, p=0.001) ועשר נשים הפסיקו את הטיפול בשל סיבות שלא היו קשורות בפרוטוקול המחקר.

 

שיעורי ההיארעות המצטברים של הפסקת טיפול על-רקע פרוטוקול המחקר עמדו על 21% לאחר שנה מהתחלת הטיפול.

 

שיעורי רעילות על-רקע Palbociclib תאמו לאלו שתועדו במחקרים להערכת תוצאות הטיפול במחלה גרורתית ולא תועדו מקרים של חום נויטרופני. החוקרים מדווחים כי 91 נשים (56%) נדרשו להפחתת מינון אחת, לכל הפחות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מאחר וטיפול אדג'וונטי ממושך ב- Palbociclib נראה ישים ונסבל היטב במרבית המקרים, יש להשלים מחקר בשלב III להערכת התועלת הקלינית באוכלוסיה זו.

 

Ann Oncol. 2019;30(9):1514-1520.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<