חדשות

האם משטר פעילות גופנית המיועד לאסטרונאוטים עשוי להיות יעיל בחולי סרטן? (Cell)

27/11/2019

 

במאמר מערכת חדש שפורסם בכתב העת Cell כותבים מומחים כי תכניות כושר גופני המיועדות לאסטרונאוטים לפני יציאה לחלל עשויות לשמש גם בחולי סרטן.

 

בשתי אוכלוסיות אלו מתפתחת רעילות פיזיולוגית רב-מערכתית אשר נובעת מגורמי סיכון דומים לפני היציאה לחלל, במקרה של אסטרונאוטים, או לפני אבחנת ממאירות, במקרה של חולי סרטן. גם ההשלכות הישירות והעקיפות של טיסה לחלל או טיפול כנגד ממאירות הן דומות.

 

צוות המומחים מציין כי במהלך ששת העשורים האחרונים, מאז פיתוח תכנית החלל, פותחו בנאס"א תכניות מתקדמות במטרה לאפיין ולהפחית את ההשלכות הפיזיולוגיות של הטיסה לחלל. הם מדגישים כי ממאירות הינה המחלה הכרונית המג'ורית היחידה בה אין תכנית דומה לסתור את הרעילות של הטיפולים כחלק מהטיפול הסטנדרטי בחולים.

 

המטרה של תכנית למניעת ההשלכות השליליות של צעדים היא לזהות חולים בהם תתכן תועלת לתכנית פעילות גופנית מובנית ולספק גישה ייעודית ומותאמת לפעילות גופנית, בדיוק כפי שחולים שונים מקבלים סוגים, מינונים ומשטרי טיפול שונים.

 

המומחים מציינים כי תרגום התכנית של נאס"א לקליניקה דורשת עדויות מבוססות המוכיחות כי תכנית ייעודית ספציפית לממאירות הינה גישה משתלמת מבחינת עלות-תועלת, המספקת תועלת קלינית במספר תוצאים.

 

בחלק ממרכזי הסרטן בארצות הברית כבר כוללים חלק ממרכיבי התכנית של נאס"א במחקרים קליניים. לדוגמא, יש מרכזים בהם נעשה שימוש בהערכות זהות לאלו המשמשות באסטרונאוטים, או שמספקים לחולים הליכונים לבים ומשלימים מפגשי אימון ממרכז השליטה במרכז הסרטן תוך שיחת וידאו, בדיוק כפי שמבצעים אסטרונאוטים מאות קילומטרים מעל כדור הארץ. באופן זה, החולים לא חייבים לנסוע 3-5 פעמים בשבוע בכדי להשלים מפגש אימון תחת השגחה, עם הפחתה ניכרת של נטל הטיפול בחולים.

 

המומחים מודים כי דרושים עוד מחקרים רבים במטרה לבחון את בטיחות, ישימות ויעילות תכנית זו, המבוססת על פעילות גופנית למניעת ההשלכות השליליות של טיפול במחלות ממאירות.

 

Cell. Published online November 14, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<