חדשות

תועלת ארוכת טווח לטיפול ב-Anastrozole למניעת סרטן שד בנשים בסיכון גבוה (מתוך כנס SABCS)

14/12/2019

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-San Antonio Breast Cancer Symposium עולה כי בנשים בסיכון גבוה לסרטן שד שנטלו טיפול מניעתי ב- Anastrozole(ארימידקס) תועדה השפעה מגנה של הטיפול גם שנים לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.

 

במחקר International Breast Cancer Intervention Study II נכללו 1,920 נשים אשר טופלו ב- Anastrozole ו-1,944 נשים אשר קיבלו פלסבו. המחקר כלל נשים בגילאי 40-70 שנים אשר הוגדרו בסיכון גבוה לסרטן שד לאור סיפור משפחתי, צפיפות שד, או קרצינומה לובולארית/אטיפית ממוקמת, אשר לא נטלו טיפול הורמונאלי חליפי.

 

החוקרים מדווחים כי 70 נשים בקבוצת הפלסבו הלכו לעולמן במהלך המחקר כמו גם 69 נשים בקבוצת הטיפול ב- Anastrozole. בקבוצת הפלסבו תועדה שלושה מקרי תמותה עקב סרטן שד, לעומת שני מקרי תמותה דומים בקבוצת הטיפול ב- Anastrozole. החוקרים חישבו כי נדרש לטפל ב-29 נשים בסיכון לסרטן שד ב- Anastrozole במטרה למנוע מקרה אחד של סרטן שד לאחר 12 שנים.

 

מהנתונים עלה כי לאחר חציון מעקב של 12 שנים, 8.8% מהנשים במחקר אשר לא נטלו Anastrozole אובחנו עם סרטן שד, זאת בהשוואה ל-5.3% מהנשים שטופלו ב- Anastrozole למשך חמש שנים כטיפול מונע – ירידה של 49% בסיכון היחסי (יחס סיכון של 0.51, p<0.0001). החוקרים הסבירו כי במהלך חמש שנות הטיפול, 1.8% מהנשים שחולקו לטיפול ב- Anastrozole אובחנו עם סרטן שד, בהשוואה ל-4.6% מהנשים בקבוצת הפלסבו – ירידה של 61% בסיכון היחסי (p<0.0001); וכי התועלת של Anastrozole נותרה לאורך 12 שנים, כאשר 4.4% מהמטופלות בפלסבו פיתחו סרטן שד, בהשוואה ל-3.5% מהנשים בקבוצת הטיפול ב- Anastrozole – ירידה של 36% בסיכון היחסי (p=0.014).

 

מומחים מציינים כי למרות הירידה היחסית הגדולה בסיכון לסרטן שד עם Anastrozole, הסיכון האבסולוטי היה די קטן. הם מאמינים כי חלק מהמטופלות שוקלות את תופעות הלוואי האפשריות והתועלת האבסולוטית הקטנה במניעת סרטן שד ואינן מעוניינות בנטילת התרופה לתקופה ממושכת.

 

מתוך כנס ה-San Antonio Breast Cancer Symposium

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<