חדשות

משלב Gemcitabine עם Cisplatin מומלץ כטיפול הסטנדרטי לסרטן לבלב גרורתי עם מוטאציות BRCA או PALB2 (מתוך כנס ה-GCS)

26/01/2020

 

בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ומוטאציות BRCA1/2 או PALB2, משלב Cisplatin עם Gemcitabine הינו משטר טיפול יעיל, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-Gastrointestinal Cancers Symposium.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי 5-9% ממקרי אדנוקרצינומה של הלבלב מתפתחים בחולים עם מוטאציות BRCA1/2 או PALB2. כעת הם ביקשו להשלים מחקר בתווית-פתוחה, אקראי, רב-מרכזי, להערכת משלב Cisplatin עם Gemcitabine, עם או בלי Veliparib, באוכלוסיה זו.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם אדנוקרצינומה של הלבלב בשלב III-IV, עם עדות למוטאציות BRCA או PALB2, אשר לא קיבלו טיפול קודם. המשתתפים במחקר זה טופלו במשלב Cisplatin עם Gemcitabine עם או בלי תוספת Veliparib פומי. תוצא הסיום העיקרי היה שיעורי התגובה לטיפול. תוצאים משניים כללו את ההישרדות ללא-התקדמות, שיעורי בקרת מחלה, הישרדות כללית ובטיחות הטיפול.

 

מדגם המחקר כלל 50 חולים ושיעורי התגובה לטיפול במשלב Cisplatin עם Gemcitabine עמדו על 74.1%, כאשר שיעורי התגובה למשלב Cisplatin עם Gemcitabine ו-Veliparib  עמדו על 65.2% (p=0.55). שיעורי בקרת מחלה עמדו על 100% בקבוצת הטיפול הכפול ועל 78.3% עם הטיפול המשולש (p=0.02). חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 10.1 חודשים עם משלב Cisplatin עם Gemcitabine ועל 9.7 חודשים עם Cisplatin עם Gemcitabine ו-Veliparib (p=0.73).

 

חציון משך ההישרדות הכוללת עמד על 15.5 חודשים עם הטיפול הכפול ועל 16.4 חודשים עם הטיפול המשולש (p=0.6). שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר שנתיים בכלל המדגם עמדו על 30.6% ושיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 3 שנים עמדו על 17.8%.

 

מהערכת רעילות המטולוגית בדרגה 3-4 עלה כי שיעורי נויטרופניה עמדו על 48% עם הטיפול הכפול לעומת 30% עם הטיפול המשולש, תרומבוציטופניה תועדה ב-55% לעומת 9% מהחולים ואנמיה דווחה ב-52% לעומת 35% מהמטופלים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בשימוש במשלב Cisplatin עם Gemcitabine כטיפול הסטנדרטי בחולים עם סרטן לבלב גרורתי ועדות למוטאציות BRCA או PALB2.

 

מתוך כנס ה-GCS

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני