חדשות

ארגון הסרטן הבינלאומי (הUICC-) מציין 20 שנה ליום הסרטן הבינלאומי

04/02/2020

הודעת האגודה למלחמה בסרטן

דוח ראש שירותי הבריאות של ממשל ארצות הברית קובע:
הפסקת עישון – מהפעולות החשובות ביותר לשיפור הבריאות

סקר גלובלי חושף פערים משמעותיים בין קבוצות אוכלוסייה בנוגע למודעות לגורמי הסיכון לסרטן

מחקר חדש: מעשנים מגבירים את הסיכון שלהם לסיבוכים אחרי ניתוח

 

השנה מציין ארגון הסרטן הבינלאומי (ה-UICC), בפעם ה-20 את יום הסרטן הבינלאומי, שמטרתו לאחד את העולם סביב קידום המאבק במחלות הסרטן, באמצעות העלאת המודעות למחלה ולדרכים המוכחות והיעילות להפחתת התחלואה והתמותה.                 

"מאז שהוחלט על ציון יום זה, אנו עדים להתקדמות בתחומים רבים, החל בפריצות דרך מחקריות, התקדמות טכנולוגית, והבנה ציבורית רבה יותר של המחלה. עם זאת, ישנן עוד פעולות רבות שיש לעשות על מנת להתמודד עם אתגר הסרטן, וביניהן: הגברת מודעות והיענות לאמצעים המוכחים כיום להפחתת התחלואה והתמותה, הפרכת מיתוסים וכמובן, המשך קידום חקר הסרטן המוביל למענים טובים ויעילים יותר בדרך למיגור המחלה". מדבריו של ד"ר קרי אדמס, מנכ"ל ה-UICC.

לקראת יום הסרטן הבינלאומי, חשפו האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות את הנתונים המעודכנים ביותר על מחלת הסרטן, מהם עולה כי ישראל נמנית בין 50 המדינות עם השיעורים הגבוהים ביותר בעולם, אבל מבין אלה, היא נמצאת במקום האחרון (מקום 50). כמו כן, נצפתה ירידה מובהקת בשיעורי התמותה מסרטן בכל קבוצות האוכלוסייה והמין בין השנים 2017-1996.

 

סקר עולמי מיוחד ביוזמת ארגון הסרטן הבינלאומי לרגל ציון 20 שנה ליום הסרטן הבינלאומי: פערים בין קבוצות סוציו-אקונומיות בכל הנוגע למודעות לגורמי הסיכון למחלת הסרטן

לרגל יום הסרטן הבינלאומי הזמין ארגון הסרטן הבינלאומי סקר עולמי כדי לגבש תמונת מצב עדכנית של חוויות, דעות, והתנהגות הציבור בכל הנוגע למחלת הסרטן. הסקר בוצע על ידי מכון המחקר Ipsos, וכלל למעלה מ-15 אלף מבוגרים מ-20 מדינות.

ממצאי הסקר הראו כי אנשים בעלי הכנסה נמוכה הם בעלי סיכוי נמוך יותר לזהות גורמי סיכון לסרטן, מאשר אנשים ממשקי בית עם הכנסה גבוהה. ללא קשר למוצאם, משתתפים חסרי השכלה אקדמית ובעלי הכנסה נמוכה הפגינו מודעות נמוכה יותר לגורמי הסיכון המרכזיים שקשורים לסרטן, ובעלי סיכוי נמוך יותר ליזום בעצמם את הצעדים הדרושים בכדי להקטין את הסיכון שלהם לחלות בסרטן, מאשר בעלי הכנסה גבוהה או בעלי השכלה אקדמית. עוד עלה מתוצאות הסקר כי שימוש בטבק (63%), חשיפה לקרינת שמש מזיקה (54%), חשיפה לעישון טבק בסביבה (50%) הם גורמי הסיכון לסרטן המוכרים ביותר. עם זאת, הימנעות מפעילות גופנית (28%), חשיפה לווירוסים או בקטריות שונות (28%), ומשקל עודף (29%) הם גורמי הסיכון לסרטן המוכרים פחות. 

ממצאים מרכזיים נוספים:

·         3 מתוך 5 הביעו דאגה מתחלואה או הישנות סרטן

·          87% מודעים לגורמי הסיכון של סרטן

·         כמעט 70% ממשתתפי הסקר נקטו בצעדים ממשיים להפחתת הסיכון שלהם לחלות בסרטן

·         למעלה מ-80% מאמינים שעל הממשל האמריקאי לפעול בנושא סרטן

לסיכום, התוצאות חושפות פער ברור בין קבוצות סוציו-אקונומיות ממעמד גבוה ונמוך, בכל הנוגע לידע ומודעות לגורמי סיכון לסרטן, וכתוצאה מכך, בהתנהגות שמטרתה להפחית סיכונים אלו.

מצ"ב קישור לפרסום הנתונים של המרכז הלאומי לבקרת מחלות בישראל, ביחס לקשר בין היארעות סרטן, לבין רמה חברתית-כלכלית: https://bit.ly/2S8qX5L                         להלן תגובתה של פרופ' ליטל קינן בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות ביחס לנתוני הUICC -  המתייחסים לאותו נושא - "עיבוד נתוני היארעות הסרטן בישראל לפי אשכול חברתי-כלכלי העלה כי יש קשר ישר בין מצב חברתי-כלכלי, לבין הסיכון לסרטן השד בנשים, סרטן הערמונית בגברים וסרטן בלוטת המגן בשני המינים.

לעומת זאת, הסתמן קשר הפוך (בעיקר כאשר התעלמנו מהאשכול הנמוך ביותר שככל הנראה לא היה לגמרי מייצג) בין מצב חברתי-כלכלי, לבין סרטן חודרני בכלל האתרים בגברים, סרטן המעי הגס בשני המינים, סרטן הריאה בגברים, סרטן כיס השתן בגברים וסרטן הרחם בנשים.

אחת ההשערות להסבר קשרים אלה היא שוני בידע לגבי גורמי סיכון לסרטן ולגבי אפשרויות למניעת המחלה או לגילוי מוקדם שלה. אכן, חלק מסוגי הסרטן שהדגימו קשר הפוך למצב חברתי-כלכלי, קשורים קשר הדוק לגורמי סיכון כמו עישון (סרטן הריאה, סרטן כיס השתן) או השמנה (סרטן הרחם וסרטן שד), בעוד שחלק מסוגי הסרטן שהדגימו קשר ישיר למצב חברתי כלכלי הם בעלי אפשרות לגילוי מוקדם (סרטן השד, סרטן הערמונית). באשר לסרטן המעי הגס, שגם עבורו קיימת טכנולוגיה לגילוי מוקדם, שימוש נאות בה מביא למעשה לסילוק של גידולים טרום-ממאירים ולפיכך להקטנת הסיכון למחלה, מה שאכן נצפה בתוצאות שלנו, בישראל. 

אמנם עיבוד הנתונים שביצענו לא מאפשר לבדוק השערות אלה, אולם ממצאי סקר ה-UICC, שמתפרסמים היום לרגל יום הסרטן הבינלאומי, תומכים בכך מאוד. סקר ה-UICC נערך בקרב משתתפים ממדינות שונות והעלה כי ללא קשר למדינה בה מדובר, לאנשים בעלי הכנסה ו/או הכנסה נמוכה הייתה רמת ידע נמוכה יותר לגבי גורמי סיכון מוכרים לסרטן, בהשוואה לפרטים בעלי הכנסה ו/או השכלה גבוהה (למעט עישון, שלגביו רמת הידע הייתה דומה). כן נמצא, כי אנשים בעלי רמת הכנסה ו/או השכלה נמוכה, נטו פחות לנקוט ביוזמות לקידום בריאות ולהימנעות מסרטן, בהשוואה לאנשים בעלי רמת הכנסה ו/או השכלה גבוהה.

מסקנות ה-UICC היו, שנדרש לתעדף את העלאת המודעות למניעת סרטן ולגורמי הסיכון למחלה; שיש לדאוג להעברת מידע מעודכן לציבור; שראוי לעצב מדיניות שתסייע בהפחתת החשיפה למוצרים מקדמי סרטן דוגמת טבק ומשקאות ממותקים; שחשוב לפתח תכנית לאומית פרואקטיבית יוזמת לבקרת סרטן".

דוח ראש שירותי הבריאות של ארצות הברית קובע: עישון הוא הגורם המוביל למחלות ותמותה הניתנות למניעה

 

דוח ראש שירותי הבריאות האמריקני שפורסם ב- 23.1.2020, קבע כי עישון הוא הגורם המוביל בארה"ב למחלות ותמותה הניתנות למניעה. על פי הדוח: "על אף ששיעור המבוגרים המעשנים הוא הנמוך בכל הזמנים, עדיין 34 מיליון אמריקנים ממשיכים לעשן ולכן הם ממשיכים להיות בסיכון לפתח מחלות הקשורות לעישון". ראש שירותי הבריאות האמריקני הבהיר שאחת מהפעולות החשובות ביותר שניתן לנקוט בהן לשיפור הבריאות היא הפסקת עישון, ללא קשר לגילם של המעשנים או משך זמן העישון.  עוד הוסיף כי: "תופעת העישון מהווה נטל כלכלי על המעשנים, מערכות הבריאות והחברה, וכי הפסקת עישון מפחיתה נטל זה, הכולל הוצאות למערכת הבריאות הקשורות לעישון".

 

על פי הדוח, הדרכים להגברת הפסקת עישון ייעשו על ידי העלאת מחירי הסיגריות, אימוץ מדיניות מקיפה בנושא 'סביבה נקייה מעשן', יישום יוזמות הסברה באמצעי התקשורת, דרישה להצגת אזהרות בריאותיות גרפיות על מוצרי הטבק, ושמירה על קיומן של תוכניות מקיפות לבקרת טבק ברחבי המדינה.

 

בדוח נרשמה התייחסות נרחבת לתופעת הסיגריות האלקטרוניות, כאשר על פיו, אין מספיק ראיות הולמות כדי לקבוע שסיגריות אלקטרוניות, תורמות לגמילה מוגברת מעישון. מוצר זה כידוע, אינו מאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה- (FDAכמוצר שמסייע בהפסקת עישון. על פי הדוח, נדרש מחקר נוסף בנושא יעילותן של הסיגריות האלקטרוניות בהפסקת עישון, תוך הבנה מעמיקה יותר אודות השפעותיהן הבריאותיות. מדובר במוצר שאינו בטוח לשימוש עבור בני נוער, מבוגרים ונשים הרות, ולמבוגרים שאינם משתמשים במוצרי טבק בהווה.

 

לאחרונה, פרסם ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) מסמך ובו רשימת שאלות ותשובות על רמת הסיכון של מערכות הולכת ניקוטין אלקטרוניות (ENDS). סיגריות אלקטרוניות הן מוצרי ה-ENDS הנפוצים ביותר. על פי עיקרי המסמך, גוברות הראיות לכך ש - ,ENDS מגבירים את הסיכון למחלות לב וריאות, ובנוסף לכך, הנוזל ב-ENDS עלול לגרום לכוויות בעור ולהרעלת ניקוטין מהירה אם הוא נבלע או נספג בעור. קיים סיכון לנזילה מהמוצרים, או לבליעת הנוזל על ידי ילדים, וכן, היו מקרים בהם ENDS גרמו לפגיעות רציניות באמצעות שריפות ופיצוצים.

 

קישור לדו"ח 2020 המלא של הרופא הראשי בארה"ב

קישור לתקציר המנהלים של הדוח

קישור לממצאים העיקריים בדוח

קישור להודעה לעיתונות, 23.1.2020

קישור להודעה לעיתונות של ה-WHO, 20.1.2020

 

לקריאת הנתונים ומחקרים חדשים באדיבות מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, היכנסו לאתר האגודה: https://bit.ly/36SEFPi

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני