חדשות

עישון מגביר מאוד את הסיכון לסיבוכים לאחר ניתוח (WHO)

04/02/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

 

ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO), סקר מאמרים הבודקים את השפעת העישון לפני ניתוח על תהליך ההחלמה. נמצא כי מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים לאחר הניתוח.

 

בכל שנה מבוצעים בעולם בין 187 ל-280 מיליוני ניתוחים גדולים, כאשר אחד מכל 25 איש עובר ניתוח מדי שנה. בפרק הזמן שמיד לאחר הניתוח, הגוף נדרש לגייס משאבים לריפוי הפצע, וזקוק ליותר חמצן וחומרים מזינים אחרים. סיבוכים אפשריים מניתוח כוללים זיהום באזור פצע הניתוח ובעיות לבביות או נשימתיות, אשר מעמיסים על החולים ועל מערכת הבריאות.

במחקר נמצא כי מעשנים קבועים היו בסיכון מוגבר לסיבוך אחד לפחות לאחר ניתוח, בהשוואה ללא מעשנים. הסיכון לסיבוכים בפצע הניתוח היה פי 2.49 למעשנים לעומת לא מעשנים;  לזיהום כללי פי 2.05; לסיבוכים ריאתיים פי 2.46 ולסיבוכים נוירולוגיים פי 1.71. כמו כן, נמצא כי הסיכון של מעשנים להזדקק לאשפוז חוזר במחלקת טיפול נמרץ לאחר הניתוח עמד על פי 1.6.

 

עם זאת, נמצא במחקר, כי מעשנים שהפסיקו לעשן לפחות ארבעה שבועות לפני הניתוח הפחיתו את הסיכון לסיבוכים, וכי כל שבוע נוסף של גמילה היה קשור בירידה של 19% בתחלואה אחרי הניתוח, כתוצאה משיפור בזרימת הדם בגוף.

עוד נמצא כי ילדים שנחשפו פסיבית לעישון טבק לפני ניתוח היו בסיכון מוגבר של פי 2.52 לסיבוכים נשימתיים בזמן ההרדמה.

 

תקציר המאמר פורסם ב-20.01.2020.

המאמר המלא

תקציר הממצאים

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני