חדשות

טיפול מניעתי ב-Tocilizumab עשוי להפחית היארעות תסמונת שחרור ציטוקינים חמורה בעקבות טיפול בתאי T (מתוך כנס ה-TCTM)

23/02/2020

 

מנתוני מחקר עוקבה פרוספקטיבי שהוצגו במהלך כנס ה- Transplantation and Cellular Therapy Meetings עולה כי מתן טיפול מניעתי ב- Tocilizumab (אקטמרה) מלווה בשכיחות מופחתת של תסמונת שחרור ציטוקינים חמורה (Cytokine Release Syndrome) עם טיפול CAR T-cell.

 

החוקרים התבססו על נתונים אודות חולים שלקחו חלק במחקר קודם בשלב I של Tisagenlecleucel. המחקר בשלב I כלל 26 חולים עם נטל גידול רב טרם הטיפול ב-Tisagenlecleucel שקיבלו טיפול סטנדרטי לתסמונת שחרור ציטוקינים. המשתתפים במחקר קיבלו טיפול מונע ב- Tocilizumab והמדגם ההיסטורי לא היה שונה משמעותית בגיל (7 לעומת 10 שנים), מגדר (53% לעומת 58% נשים), שיעור החולים לאחר השתלת תאי גזע אלוגנאית בעבר (47% לעומת 39%), או אחוז בלאסטים במח העצם טרם עירוי תאי T (86% לעומת 90%).

 

תוצא הסיום היה שיעור החולים שפיתחו תסמונת שחרור ציטוקינים חמורה (דרגה 4). מהנתונים עלה כי 26.7% מהמטופלים ב- Tocilizumab פיתחו תסמונת חמורה, בהשוואה ל-50% ממדגם היסטורי. היארעות תסמונת שחרור ציטוקינים בדרגה 3/4 הייתה דומה בין הקבוצות (60% לעומת 76.9%). כל בחולים בשני המדגמים פיתחו תסמונת שחרור ציטוקינים בדרגה 2 ומעלה, עם משך חציון של 8 ימים בקבוצת הטיפול ב- Tocilizumab לעומת 10 ימים במדגם ההיסטורי (p=0.092).

 

טיפול מונע ב- Tocilizumab לא השפיע על שימוש במשאבים במהלך 30 הימים הראשונים לאחר עירוי CAR T-cell. בשתי הקבוצות תועדו שיעורים דומים של אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, שימוש בהנשמה מכאנית, תרופות וזו אקטיביות וצורך בטיפול כלייתי חליפי.

 

כשליש מהחולים בשתי הקבוצות קיבלו טיפול בקורטיקוסטרואידים. חולה אחד בקבוצת הטיפול ב- Tocilizumab ואחד במדגם ההיסטורי קיבל טיפול תרופתי נוסף לתסמונת שחרור ציטוקינים . מחצית מהחולים בשתי הקבוצות פיתחו רעילות עצבית בדרגה 2 ומעלה, כולל מקרה אחד בכל קבוצה של רעילות עצבית בדרגה 4.

 

שיעור החולים שהשיגו תגובה מלאה לאחר 28 ימים היה כמעט זהה: 87% מהמטופלים ב- Tocilizumab ו-85% בקבוצת הביקורת.

 

מתוך כנס ה-TCTM

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני