חדשות

ההשפעה של צריכת אלכוהול ועישון סיגריות על הסיכון לסרטן שד (Breast Cancer Res.)

29/02/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי צריכת אלכוהול מתונה מלווה בסיכון מוגבר לסרטן שד, בפרט בנשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים לאסטרוגן, אך רק בנשים עם סיכון משפחתי נמוך לממאירות. בנשים בסיכון משפחתי גבוה לסרטן שד, עישון בשילוב עם צריכת אלכוהול לווה בסיכון מוגבר לסרטן השד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי צריכת אלכוהול ועישון סיגריות מלווים בסיכון מוגבר לסרטן שד, אך אין נתונים רבים אודות ההבדלים בהשפעת אורחות חיים אלו על הממאירות בהתאם להיסטוריה משפחתית של סרטן שד.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר Prospective Family Study Cohort ובחנו את הקשר בין צריכת אלכוהול, עישון סיגריות וסיכון לסרטן שד. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הסיכון לממאירות והחוקרים בחנו את ההשפעה של פרופיל סיכון משפחתי (Familial Risk Profile), שהוגדר כהיארעות הצפויה בתוך שנה אחת של סרטן שד על-בסיס אלגוריתם BOADICEA (Breast Ovarian Analysis of Disease Incidence and Carrier Estimation Algorithm).

 

החוקרים זיהו 1,009 מקרים חדשים של סרטן שד ב-17,435 נשים לאורך מעקב חציוני של 10.4 שנים.

 

לא זוהה קשר כולל בין הרגלי עישון או צריכת אלכוהול ובין הסיכון לסרטן שד, אך החוקרים זיהו הבדלים בקשרים הללו על-בסיס פרופיל הסיכון המשפחתי ועל-פי מצב הקולטנים לאסטרוגן. בנשים עם פרופיל סיכון משפחתי נמוך תועד סיכון מוגבר לסרטן שד חיובי לקולטנים לאסטרוגן עם צריכת לפחות 7 משקאות אלכוהול בשבוע (בהשוואה לאלו שלא שתו אלכוהול באופן קבוע), בעוד שבאלו עם פרופיל סיכון משפחתי גבוה לא זוהה קשר דומה. לדוגמא, בנשים באחוזון ה-10 של פרופיל הסיכון המשפחתי (סיכון לממאירות של 0.15% לפי BOADICEA) תועד יחס סיכון של 1.46 (רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.99), בעוד שבנשים באחוזון 90 (סיכון לממאירות של 4.2%) לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית (יחס סיכון של 1.07, רווח בר-סמך 95% של 0.80-1.44).

 

בעוד שהקשר עם עישון לא היה תלוי בפרופיל הסיכון המשפחתי, החוקרים זיהו אינטראקציה חיובית לפי פרופיל הסיכון המשפחתי בנשים שהיו מעשנות פעילות ושתו אלכוהול, אך לא בנשים שלא נהגו לשתות אלכוהול באופן קבוע.

 

ממצאי המחקר מעידים על ההשפעה של צריכת אלכוהול ועישון סיגריות על הסיכון לסרטן שד, בפרט בתלות בהיסטוריה המשפחתית של הממאירות.

 

Breast Cancer Res. 2019;21

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני