חדשות

תוצאות חיוביות לתוספת Venetoclax לכימותרפיה בילדים עם AML עמיד או חוזר (The Lancet Oncology)

17/03/2020

 

תוספת Venetoclax (ונקלקסטה) לטיפול כימותרפי במינון-גבוה עשויה לשמש לטיפול בילדים עם לויקמיה מסוג AML (Acute Myeloid Leukemia) חוזרת או עמידה לטיפול, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הבטיחות ולבחון את היעילות של תוספת Venetoclax עם טיפול כימותרפי סטנדרטי ובמינון גבוה בילדים עם AML עמיד או חוזר. הם השלימו מחקר בשלב 1, אשר נערך בשלושה בתי חולים בארצות הברית וכלל משתתפים בגילאי 2-22 שנים עם AML עמיד או חוזר.

 

במהלך שלב העלאת מינון, המשתתפים טופלו ב- Venetoclax פעם ביום במחזור רציף של 28 ימים, במינון של 240 מ"ג/מ"ר או 360 מ"ג/מ"ר, בשילוב עם Cytababine שניתן דרך הוריד, עם או ללא Idarubicin.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה המינון המומלץ של Venetoclax עם כימותרפיה והתוצא המשני היה שיעור החולים שקיבלו את המינון המומלץ בהם תועדה הפוגה מלאה או הפוגה מלאה עם התאוששות המטולוגית לא-מלאה.

 

בין תחילת יולי 2017 ועד תחילת יולי 2019 גויסו למחקר 38 חולים, מהם 36 קיבלו טיפול משולב עם העלאת מינון, עם חציון מעקב של 7.1 חודשים. המינון המומלץ של Venetoclax עמד על 360 מ"ג/מ"ר בשילוב עם Cytarabine, עם או בלי Idarubicin. שיעורי התגובה הכוללים עמדו על 69% (24 מבין 35 חולים זמינים להערכה לאחר המחזור הראשון).

 

מבין 20 החולים שקיבלו את הטיפול במינון המומלץ בשלב 2, ב-14 חולים תועדה תגובה מלאה, עם או ללא התאוששות המטולוגית מלאה ובשני חולים (10%) תועדה תגובה חלקית.

 

תופעות הלוואי הנפוצות בדרגה 3-4 כללו חום נויטרופני (66%), זיהומים בזרם הדם (16%) וזיהומים פטרייתים פולשניים (16%). במהלך המחקר תועד מקרה תמותה אחד על-רקע הטיפול התרופתי עקב קוליטיס ואלח-דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בטיחות ויעילות Venetoclax עם טיפול כימותרפי בילדים עם AML חוזר ועמיד לאחר קווי טיפול רבים תומכות בהערכת משלב זה בחולים חדשים עם אבחנה של AML בסיכון גבוה.

 

The Lancet Oncology, March 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<