חדשות

טיפול בסטטינים במהלך טיפול אונקולוגי עשוי להגן מפני אי-ספיקת לב (מתוך כנס ACC)

20/03/2020

 

מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי חדש שפורסמו במהלך כנס ה-American College of Cardiology עולה כי מתן סטטינים לנשים עם סרטן שד עשוי לספק הגנה מפני רעילות לבבית משנית לטיפול באנתרציקלינים ו-Trastuzumab.

 

החוקרים אספו מידע אודות נשים ללא אי-ספיקת לב, אשר אובחנו עם סרטן שד בשלב מוקדם בין 2007-2017 באונטריו. הם התאימו בין נשים שקיבלו טיפול בסטטינים ואלו שלא קיבלו טיפול בתרופות אלו ובסופו של דבר התמקדו ב-723 זוגות של נשים שטופלו באנתרציקלינים (גיל חציוני של 69 שנים) ו-399 זוגות של נשים שטופלו ב-Trastuzumab (גיל חציוני של 71 שנים).

 

מהנתונים עולה כי בקרב נשים שטופלו בסטטינים בזמן טיפול באנתרציקלינים תועד סיכון מופחת לאשפוז או ביקור בחדר מיון בשל אי-ספיקת לב לאורך 10 שנים, בהשוואה לנשים תואמות שלא טופלו בסטטינים (4% לעומת 8%, בהתאמה, יחס סיכון של 0.42, P=0.01). בדומה, ביקורים אלו לבתי חולים היו פחות נפוצים במהלך טיפול ב-Trastuzumab בקרב נשים שטופלו בסטטינים, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול זה (4% לעומת 10%, בהתאמה, יחס סיכון של 0.34, p=0.02).

 

ממצאים אלו תומכים בהשלמת מחקרים פרוספקטיביים במטרה לקבוע אם מתן טיפול בסטטינים לפני הטיפול האונקולוגי עשוי לסייע במניעת רעילות לבבית משנית לאנתרציקלינים או Trastuzumab.

 

מתוך כנס ACC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני