חדשות

יתרונות בדיקת PSMA PET-CT בהערכת גברים עם אבחנה חדשה של סרטן ערמונית (The Lancet)

25/03/2020

 

בגברים עם אבחנה חדשה של סרטן ערמונית בסיכון גבוה, בדיקת PSMA PET-CT נמצאה מדויקת יותר משמעותית מהגישה המקובלת כיום להערכת היקף המחלה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מאוסטרליה שפורסמו בכתב העת The Lancet.

 

החוקרים מאוסטרליה כללו במחקר גברים עם אבחנה של סרטן ערמונית, אשר היו מועמדים לכריתה רדיקאלית של סרטן ערמונית או טיפול קרינתי במטרת ריפוי. בכל החולים הללו תועדו מאפיינים בסיכון-גבוה, דוגמת ריכוז PSA של 20 ננוגרם/מ"ל ומעלה, דירוג ISUP (International Society of Uropathology) של 3-5, או שלב קליני של T3, או גרוע יותר.

 

המשתתפים חולקו באקראי להשלמת הדמיה קונבנציונאלית עם בדיקת CT ומיפוי עצם (152 חולים) או בדיקת Gallium-68 PSMA-11 PET-CT (148 חולים).

 

מהערכת התוצא העיקרי של דיוק בדיקת ההדמיה בזיהוי קשריות אגניות או גרורות מרוחקות, החוקרים מצאו כי לבדיקת PSMA PET-CT דיוק של 92%, בהשוואה לדיוק של 65% לבדיקת CT עם מיפוי עצם (p<0.0001). הרגישות והסגוליות של בדיקת PSMA PET-CT גם כן היו עדיפות על-פני הבדיקה הסטנדרטית (רגישות של 85% לעומת 38%, בהתאמה; סגוליות של 98% לעומת 91%, בהתאמה).

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי בדיקת PSMA PET-CT הייתה גם טובה יותר בזיהוי גרורות לקשריות אגניות, עם שטח מתחת לעקומה של 91% לעומת 59% עם בדיקת CT ומיפוי עצמות ושטח מתחת לעקומה של 95% לעומת 74% לזיהוי גרורות מרוחקות.

 

שינוי בתכנית הטיפול בחולה הייתה נפוצה יותר לאחר הדמיית PSMA PET-CT, בהשוואה לבדיקת הדמיה קונבנציונאלית (28% מהגברים לעומת 15% מהגברים, p=0.008).

 

יתרה מזאת, בדיקת PSMA PET-CT לוותה בחשיפה מעטה יותר לקרינה, בהשוואה לבדיקת CT ומיפוי עצמות (8.4 mSv לעומת 19.2 mSv, בהתאמה, p<0.001).

 

החוקרים כותבים כי כאשר טכניקת PSMA PET-CT תאושר לשימוש, היא צפויה להיות זמינה רק במרכזים אקדמיים גדולים בשלב ראשון, אך השימוש בה צפוי להתרחב עם הזמן.

 

The Lancet. Published online March 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני