חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Nivolumab בטיפול בקרצינומה של תאי מרקל (J Clin Oncol)

09/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ניאו-אדג'וונטי ב-Nivolumab (אופדיבו) עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים בסיכון גבוה עם סרטן נתיח מסוג קרצינומה של תאי מרקל.

 

במחקר CheckMate 358 בשלב I/II להערכת סוגי ממאירויות על-רקע נגיפים, חולים עם קרצינומה של תאי מרקל טופלו ב- Nivolumabבמינון 240 מ"ג, אשר ניתן דרך הוריד בימים 1 ו-15. ניתוח תוכנן להיות מושלם ביום 29. החוקרים קבעו נסיגה של הגידול על-בסיס ממצאים הדמייתיים ומיקרוסקופיים.

 

מדגם המחקר כלל 39 חולים עם קרצינומה של תאי מרקל בשלב IIA-IV, אשר קיבלו לפחות מנה אחת של Nivolumab. החוקרים מדווחים כי שלושה חולים לא הופנו לניתוח בשל התקדמות הגידול (חולה אחד) או אירועים חריגים (2 חולים).

 

אירועים חריגים בכל דרגה על-רקע הטיפול התרופתי תועדו ב-18 חולים (46.2%), אירועים חריגים בדרגה 3-4 תועדו בשלושה חולים (7.7%) ולא תועדה רעילות לא-צפויה משנית לטיפול.

 

מבין 36 חולים בהם הושלם ניתוח, ב-17 חולים (47.2%) תועד תגובה פתולוגית מלאה. מבין 33 חולים עם בדיקות הדמייתיות זמינות להערכה אשר נותחו, ב-18 חולים (54.5%) תועדה ירידה של לפחות 30% בגודל הגידול. התגובות לטיפול תועדו ללא תלות בסטטוס MCPyV, ביטוי PD-L1 או בנטל המוטאציות בגידול.

 

החוקרים כותבים כי לאחר חציון מעקב של 20.3 חודשים, חציון שיעורי הישרדות ללא-הישנות וחציון שיעורי הישרדות כוללים טרם נקבע. הממצאים הצביעו על מתאם משמעותי בין הישרדות ללא-הישנות ובין תגובה פתולוגית מלאה ותגובה הדמייתית בעת הניתוח.

 

במהלך המעקב לא תועדו מקרים של הישנות הגידול בחולים עם עדות לתגובה פתולוגית מלאה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן Nivolumab כארבעה שבועות לפני ניתוח קרצינומה של תאי מרקל נסבל היטב והוביל לתגובה פתולוגית מלאה ונסיגה הדמייתית של הגידול בכמחצית מהחולים המטופלים. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

J Clin Oncol. Published online April 23, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<