חדשות

תוצאות גישת טיפול כימותרפי מותאם-סיכון במבוגרים עם לימפומת ברקיט (Journal of Clinical Oncology)

04/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר בשלב II, מהן עולה כי משטר טיפול מותאם סיכון במינון מתוקן של Etoposide, Doxorubicin, Cyclophosphamide, Vincristine, Prednisone ו-Rituximab נמצא יעיל מאוד במבוגרים עם לימפומת ברקיט.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי להערכת משטר טיפול מותאם-סיכון במשלב DA-EPOCH-R במבוגרים עם לימפומת ברקיט שלא קיבלו טיפול קודם. חולים בסיכון נמוך קיבלו שלושה מחזורי טיפול ללא טיפול מונע למערכת העצבים המרכזית ואלו בסיכון גבוה קיבלו שישה מחזורי טיפול מונע תוך-תקאלי או טיפול תוך-תקאלי ממושך במידה והייתה מעורבות קרומי המוח. תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות ללא-אירועים ותוצאי סיום משניים כללו רעילות וגורמים שניבאו הישרדות ללא-אירועים והישרדות כוללת.

 

בין השנים 2010 ו-2017, גויסו למחקר 113 חולים מ-22 מרכזים שונים ו-98 חולים היו בסיכון גבוה. הגיל החציוני של המשתתפים במחקר עמד על 49 שנים, 62% היו בגילאי 40 שנים ומעלה. מעורבות מח עצם ו/או נוזל שדרה תועדה ב-29 חולים (26%) ו-28 היו חיוביים ל-HIV.

 

לאחר חציון מעקב של 58.7 חודשים, שיעורי הישרדות ללא-אירועים והישרדות כללית עמדו על 84.5% ועל 87.0%, בהתאמה ושיעורי ההישרדות ללא-אירועים עמדו על 100% בחולים בסיכון נמוך ועל 82.1% באלו בסיכון נמוך. הטיפול היה דומה ביעילותו בקבוצות גיל שונות, ללא תלות בנשאות HIV או במדד IPI (International Prognostic Index).

 

מעורבות נוזל השדרה העידה על הסיכון הגדול ביותר לתמותה מוקדמת על-רקע רעילות הטיפול או כישלון טיפול. במהלך הטיפול תועדו חמישה מקרי תמותה על-רקע הטיפול (4%). עוד מדווחים החוקרים כי חום נויטרופני תועד ב-16% ממחזורי הטיפול ותסמונת Tumor Lysis Syndrome הייתה נדירה.

 

גישת טיפול מותאם-סיכון במשלב DA-EPOCH-R נסבלה היטב והייתה יעילה במבוגרים עם לימפומת ברקיט, ללא תלות בגיל החולים או במצב HIV.

 

Journal of Clinical Oncology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<