חדשות

שינוי הקריטריונים להתאמה לבדיקות סקר לסרטן ריאות עשוי להביא לעליה ניכרת בהיקף הבדיקות (מתוך טיוטת הצעת ה-USPSTF)

13/07/2020

 

השינויים המוצעים בקריטריונים להתאמה לבדיקות סקר לסרטן ריאות עם בדיקת CT במינון קרינה נמוך עשויים להוביל לעליה של כמעט כפליים בשיעור הנבדקים המתאימים לבדיקות אלו ולשפר את התוצאות בעיקר בקרב נשים ושחורים, כך טוענים מומחים לסרטן ריאות.

 

ההצעות החדשות כוללות הפחתת גיל התחלת בדיקות סקר מ-55 שנים ל-50 שנים והפחתת היסטוריית עישון מ-30 ל-20 שנות חפיסה. טיוטת ההמלצות מטעם ה-USPSTF (United States Preventive Service Task Force) זמינה להערות הציבור עד תחילת אוגוסט השנה.

 

צוות המשימה ממליץ למבוגרים בגילאי 50-80 שנים עם היסטוריה של לפחות 20 שנות-חפיסה ומעשנים כיום, או הפסיקו לעשן במהלך 15 השנים האחרונות, להשלים בדיקת סקר שנתית לסרטן ריאות עם בדיקת CT במנת קרינה נמוכה.

 

הפחתת סף הגיל מ-55 ל-50 שנים תוביל לעליה במספר הנשים והאפריקאים-אמריקאים שיופנו לבדיקות הסקר. המומחים כותבים כי אפריקאים-אמריקאים מצויים בסיכון מוגבר לסרטן ריאות, בהשוואה ללבנים, וכי ההבדל הנ"ל בסיכון בולט יותר עם עישון בהיקף קטן יותר. בנוסף, הפחתת סף מספר שנות חפיסה תוביל לעליה יחסית בשיעור הנבדקים המתאימים לבדיקות סקר בהיקף של 81% בגברים ובהיקף של 96% בנשים.

 

מומחים בתחום סבורים כי הקריטריונים המוצעים מהווים צעד גדול בכיוון הנכון וכי במידה ואלו ייושמו בפועל, אזי ניתן יהיה לראות את התועלת של בדיקות סקר והפחתת תמותה עקב סרטן ריאות משיעור של 9.8% בהתאם לקריטריונים הנוכחיים עד 13% עם הקריטריונים המוצעים כעת. בנוסף, הקריטריונים החדשים עשויים להפחית את ההבדלים בין שחורים ולבנים בקריטריונים להתאמה לבדיקות סקר לסרטן ריאות.

 

ההמלצות החדשות זכו גם לשבחים מצד ה-American Lung Association. מומחי ה-USPSTF ממשיכים לקבוע המלצה בדירוג B – המתירה כיסוי של בדיקות הסקר ללא עלות עבור רבים תחת יוזמת Affordable Care Act – וכעת מציעים להרחיב את קריטריוני ההתאמה כך שמספר רב יותר של אמריקאים בסיכון מוגבר לסרטן ריאות יופנו להשלמת בדיקות הסקר.

 

מתוך טיוטת הצעת ה-USPSTF

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<