חדשות

מומחים קוראים להקפיד על טיפול הולם בקשישים עם אבחנה של לוקמיה מסוג APL (מתוך אתר Medscape)

20/07/2020

 

בשליש מהחולים עם לויקמיה מסוג APL (Acute Promyelocytic Leukemia) מעל גיל 60 הפרוגנוזה טובה יותר בשנים האחרונות, הודות לשימוש ב-ATRA (All-Trans Retinoic Acid) ו-ATO (Arsenic Trioxide). עם זאת, בחולים אלו עדיין ישנם שיקולים ייחודיים ויכולים ליהנות מיתרונות הטיפול רק במידה ומזהים נכונה את החולים.

 

בסדרת המלצות שפורסמה לאחרונה, ה-International Society of Geriatric Oncology Task Force פירט את הנתונים העדכניים אודות הטיפול ב-APL בחולים מבוגרים. באתר Medscape החליטו להשלים ראיון עם אחת המומחיות בתחום, פרופסור היידי קלפין מצפון קרוליינה, אשר הדגישה את הנקודות המרכזיות בטיפול בחולים אלו.

 

פרופ' קלפין מבהירה כי היתרונות האפשריים של הטיפול טובים הרבה יותר בחולים עם APL, בהשוואה לחולים עם סוגים אחרים של לויקמיה מיאלוידית חדה. השימוש במשטרי טיפול שאינם כוללים כימותרפיה הוביל לשינוי מהותי בטיפול ב-APL, כאשר משלב ATRA+ATO מלווה בשיעורי הפוגה והחלמה גבוהים.

 

אפשרויות הטיפול בחולים עם APL השתנו משמעותית בעקבות פיתוח משטרי טיפול שאינם כוללים כימותרפיה. מרבית הקשישים המקבלים טיפול ל-APL צפויים להפוגה ממושכת, עם סיכון נמוך יותר לתופעות לוואי מג'וריות במהלך הטיפול. גם מבוגרים עם מחלות רקע, גיל מתקדם או מגבלה תפקודית יכולים ליהנות מטיפולים אלו.

 

אין נתונים ממחקרים קליניים אודות הטיפול האופטימאלי במבוגרים מעל גיל 70 שנים. עם זאת, על-בסיס הנתונים הזמינים והניסיון בתחום, קיים קונצנזוס כי יש להציע לקשישים עם מחלה בסיכון נמוך את אפשרות טיפול במשלב ATRA+ATO, ללא תלות בגילם.

 

למרות שחולים שבריריים לא נבחנו באופן ספציפי במחקרים קליניים, סביר להציע את הטיפול שאינו מבוסס על כימותרפיה לחלק גדול מהחולים הללו.

 

טיפול מיצוק מומלץ עם ATRA+ATO כמיצוק סטנדרטי במרבית החולים, אם כי ייתכנו הבדלים בפרוטוקולי הטיפול.

 

בין הגורמים העשויים להשפיע על החלטות הטיפול יש לקחת בחשבון גיל מתקדם, מחלות רקע (בעיקר מחלת לב) ותפקוד גופני. ללא תלות במחלה עצמה, ספירה לבנה גבוהה בעת האבחנה, המסווגת מחלה בסיכון מוגבר, מסייעת בבחירת הטיפול, בפרט בקשישים במצב כללי טוב. מחלת לב עשויה להגביל חלק מאפשרויות הטיפול עקב סיכון תופעות לוואי.

 

פרופ' קלפין מציינת כי ההתייצגות של APL עם ספירת דם נמוכה עשויה להיות דומה לסוגים אחרים של לויקמיה מיאלוידית חדה או תסמונת מיאלודיספלסטית כאשר בוחנים את בדיקות המעבדה השגרתיות.

 

למרות שחל שיפור בתוצאות הטיפול בחולים עם APL, ההבדל בהישרדות בין קבוצות הגיל לא פחת בשנים האחרונות והיקף השיפור בהישרדות חולים מבוגרים עדיין מפגר מאחור חולים צעירים. גיל מתקדם מלווה בתוצאות גרועות יותר, בעיקר בשל עליה בשיעורי תמותה מוקדמת, עם שיעור גבוה יותר של זיהומים וכשל רב-מערכתי המובילים לירידה בהישרדות הכללית.

 

אין נתונים אודות חשיבות הערכה גריאטרית באופן ספציפי בחולי APL, אם כי הערכה זו מומלצת בכלל הקשישים המתחילים טיפול כימותרפי חדש.

 

פרופ' קלפין מבהירה כי מנקודת מבט קלינית, חשוב כי המידע הנ"ל יגיע לרופאים המטפלים המפנים את החולים לאונקולוגים, במטרה להבטיח בירור אבחנתי מהיר. ההחלטות הטיפוליות יתקבלו רק לאחר השלמת האבחנה וישנה חשיבות רבה לזמן במקרים אלו.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<