חדשות

עדויות ראשונות מעידות על עדיפות טיפול בפרוטונים בהשוואה לרדיותרפיה (J Clin Oncol)

30/07/2020

 

במחקר אקראי-מבוקר ראשון מסוגו, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology, מדווחים חוקרים מארצות הברית כי טיפול בפרוטונים הדגים רעילות מופחתת משמעותית, בהשוואה לרדיותרפיה קונבנציונאלית, בטיפול בחולים עם סרטן הוושט.  

 

במסגרת המחקר האקראי ביקשו החוקרים להשוות את סך נטל הרעילות (Total Toxicity Burden, או TTB) והישרדות ללא-התקדמות בין טיפול בקרינת פרוטונים ובין IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) בחולים עם ממאירות של הוושט.

 

המחקר בשלב IIB כלל חולים שחולקו באקראי לטיפול בפרוטונים או IMRT במינון 50.4 Gy, אשר סווגו לפי ההיסטולוגיה, אפשרות לנתח את הגידול, טיפול כימותרפי ושלב המחלה. תוצאי הסיום העיקריים כללו את נטל רעילות הטיפול ושיעורי הישרדות ללא-התקדמות. החוקרים חישבו את TTB כמדד משולב של 11 אירועים חריגים, כולל תופעות רעילות נפוצות וכן סיבוכים לאחר-ניתוח בחולים שנותחו, תוך כימות היקף חומרת האירועים החריגים שפיתחו החולים לאורך שנה אחת לאחר הטיפול.

 

מדגם המחקר כלל 145 חולים שחולקו באקראי (72 בקבוצת טיפול IMRT ו-73 בקבוצת טיפול בפרוטונים), כאשר 107 חולים (61 בקבוצת IMRT ו-46 בקבוצת טיפול בפרוטונים) היו זמינים להערכה. חציון משך המעקב אחר החולים עמד על 44.1 חודשים. החוקרים מדווחים כי 51 חולים (30 בקבוצת IMRT ו-21 בקבוצת טיפול בפרוטונים) השלימו ניתוח כריתת וושט.  

 

מהנתונים עולה כי הממוצע האחורי של נטל רעילות הטיפול, הכולל את סך החומרה של האירועים החריגים, היה גבוה פי 2.3 בקבוצת טיפול IMRT, בהשוואה לקבוצת טיפול בפרוטונים (39.9 לעומת 17.4, בהתאמה).

 

המדד הממוצע של סיבוכים לאחר-ניתוח היה גבוה פי 7.6 בקבוצת טיפול IMRT, בהשוואה לטיפול בפרוטונים (19.1 לעומת 2.5, בהתאמה). הסבירות האחורית כי ממוצע נטל רעילות הטיפול היה נמוך יותר עם טיפול בפרוטונים, בהשוואה ל-IMRT, הייתה 0.9989, אשר עלתה על הסף שנקבע לעצירת המחקר (0.9942) בניתוח הביניים.

 

שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שלוש שנים (50.8% לעומת 51.2%, בהתאמה) ושיעורי ההישרדות הכוללים לאחר שלוש שנים (44.5% לעומת 44.5%, בהתאמה) היו דומים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במקרים של סרטן וושט מתקדם-מקומית, טיפול בפרוטונים הפחית את הסיכון וחומרת אירועים חריגים, בהשוואה לטיפול IMRT, לצד שיעורים דומים בהערכת שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות.

 

J Clin Oncol. Published online July 25, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<