חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול גנטי כנגד סרטן שלפוחית שתן (מתוך כנס ה-EAU)

12/08/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-European Association of Urology עולה כי למעלה ממחצית מהחולים עם סרטן שלפוחית שתן שלא הגיבו לטיפול BCG (Bacillus Celmette-Guerin) וטופלו ב-Nadofaragene Firadenovec, טיפול גנטי ניסיוני הניתן לתוך השלפוחית, השיגו תגובה קלינית לאחר 3 חודשים.

 

Nadofaragene Firadenovec הינו טיפול גנטי המבוסס על נגיף אדנו וירוס, המספק את הגן ל-Interferon Alpha-2b, אשר משתלב בתוך הדנ"א התאי בשלפוחית ומאפשר ייצור כמויות רבות של חלבון Interferon Alpha-2b באופן מקומי.

 

מדגם המחקר כלל 157 חולים עם אבחנה של סרטן שלפוחית שתן מסוג NMIBC (Nonmuscle Invasive Bladder Cancer) שלא הגיבו לטיפול סטנדרטי במתן BCG לתוך השלפוחית. Nadofaragene Firadenovec ניתן אחת לשלושה חודשים, עד 4 מנות בשנה הראשונה. במידה ולא היו סימנים להישנות מחלה בדרגה גבוהה לאחר שנה, הוצע לחולים המשך טיפול.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב חולים עם Carcinoma in Situ  בדרגה גבוהה, שיעורי התגובה המלאה עמדו על 53.4% לאחר 3 חודשים ו-24.3% לאחר 12 חודשים. בחולים עם גידולים פפילארים, שיעורי התגובה עמדו על 73.0% לאחר 3 חודשים ועל 44% לאחר 12 חודשים.

 

אירועים חריגים על-רקע הטיפול תועדו ב-93% מהמשתתפים, אך במרבית המקרים מדובר היה באירועים זמניים ובדרגה 1 או 2. כ-17% מהאירועים היו בדרגה 3 ותועד אירוע אחד בדרגה 4, אך זאת לא על-רקע הטיפול במחקר.

 

תופעות הלוואי הנפוצות על-רקע הטיפול כללו הפרשה באתר הטיפול (33.1%), עייפות (23.6%), ספאזם של השלפוחית (19.7%), דחיפות מתן שתן (17.8%) והמטוריה (16.6%).

 

בימים אלו נמשך המעקב והטיפול בחולים אלו במחקר המשך.

 

מתוך כנס ה-EAU

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<