חדשות

ניתוח לפרוסקופי בטוח כמו ניתוח פתוח לטיפול בסרטן קיבה בשלב I (מתוך JAMA Oncol)

14/09/2020

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology עולה כי בטיחות ניתוח לפרוסקופי לכריתה מלאה של הקיבה וקשריות לימפה דומה לזו של ניתוח פתוח לכריתת הקיבה בחולים עם סרטן קיבה בשלב I.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את בטיחות ניתוח לפרוסקופי וניתוח פתוח לכריתת קיבה בשל סרטן קיבה בשלב I. הם השלימו מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, העדר-נחיתות, בתווית-פתוחה, במסגרתו חולקו באקראי חולים עם סרטן קיבה בשלב I לניתוח לפרוסקופי (113 חולים) או ניתוח פתוח (114 חולים).

 

התוצא העיקרי היה שיעורי תחלואה ותמותה בתוך 30 ימים לאחר ניתוח לפרוסקופי לעומת ניתוח פתוח, עם שולי העדר נחיתות של 10%.

 

החוקרים ניתחו את הנתונים אדוות 105 (גיל ממוצע של 59.8 שנים, 71.4% גברים) חולים לאחר ניתוח לפרוסקופי ו-109 (גיל ממוצע של 59.4 שנים, 73.4% גברים) חולים לאחר ניתוח פתוח.

שיעורי התחלואה והתמותה לא היו שונים משמעותית בין הקבוצות. שלושה חולים בקבוצת ניתוח לפרוסקופי פיתחו סיבוכים תוך-ניתוחיים, בהשוואה ל-4 חולים בקבוצת ניתוח פתוח. בנוסף, לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעור הכולל של סיבוכים לאחר-ניתוח (18.1% לאחר ניתוח לפרוסקופי ו-17.4% לאחר ניתוח פתוח).

 

חולה אחד לאחר ניתוח לפרוסקופי הלך לעולמו עקב דימום תוך-בטני משנית לדימום מעורק הטחול. עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה בין חולים לאחר ניתוח לפרוסקופי או ניתוח פתוח וחומרת הסיבוכים הייתה דומה בשתי הקבוצות.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הבטיחות האונקולוגית של ניתוח לפרוסקופי לכריתת קיבה בשל סרטן קיבה מוקדם ומתקדם.  

 

JAMA Oncol. Published online August 20, 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<