חדשות

התועלת של תוספת מעכב CDK לטיפול בסרטן שד בשלב מוקדם (מתוך כנס ESMO)

23/09/2020

 

תוספת מעכב CDK4/6 לטיפול אדג'וונטי הובילה להארכה משמעותית של משך ההישרדות ללא מחלה פולשנית בנשים עם סרטן שד מוקדם, בסיכון-גבוה, חיובי לקולטנים להורמונים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס ה-ESMO (European Society for Medical Oncology).

 

במחקר monarchE נערכה השוואה בין Fulvestrant בלבד או במשלב עם Abemaciclib כטיפול אדג'וונטי כנגד סרטן שד בשלב-מוקדם, בסיכון-גבוה, חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2. סיכון גבוה הוגדר בנוכחות לפחות 4 קשריות לימפה חיוביות בבית שחי, או 1-3 קשריות מעורבות עם גידול ראשוני בקוטר 5 ס"מ ומעלה, דירוג היסטולוגי 3 ו/או Ki-67 של 20% ומעלה.

 

כל הנשים קיבלו טיפול אנדוקריני סטנדרטי לפי בחירת הרופא למשך 5-10 שנים, בהתאם להתוויה הקלינית, עם לפחות שנתיים של טיפול אדג'וונטי ב-Abemaciclib. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא מחלה פולשנית .

 

ניתוח הנתונים כלל מידע אודות 5,367 נשים והחוקרים מדווחים כי תוספת Abemaciclib הפחיתה את הסיכון להישרדות ללא מחלה פולשנית ב-23.5% (יחס סיכון של 0.747, רווח בר-סמך 95% של 0.598-0.932). שיעורי הישרדות ללא הישנות מרוחקת עמדו על 92.2% עם תוספת Abemaciclib, בהשוואה ל-88.7% עם טיפול הורמונאלי בלבד. הסיכון להישנות מרוחקת (גרורות) פחתה בקרוב ל-30% (יחס סיכון של 0.717, רווח בר-סמך 95% של 0.559-0.920) עם הטיפול המשולב, בהשוואה לטיפול אנדוקריני בלבד.

 

לא תועדה רעילות חדשה או לא-צפויה עם תוספת Abemaciclib לטיפול אנדוקריני. מהנתונים עולה כי 16.6% מהנשים הפסיקו את הטיפול ב-Abemaciclib בשל אירועים חריגים, הנפוצים בהם היו שלשול. שני-שליש מהנשים המשיכו את הטיפול האנדוקריני.

 

החוקרים מסכמים וטוענים כי ממצאים אלו עשויים להביא לשינוי אופן הטיפול באוכלוסיה זו של נשים עם סרטן שד, אך דרוש מעקב ממושך יותר במטרה לקבוע אם הירידה המוקדמת בסיכון מתורגמת לתועלת הישרדותית ארוכת טווח.

 

מתוך כנס ESMO

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<