חדשות

קרינת פרוטונים לטיפול בסרטן ריאות עשויה להפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (מתוך כנס מטעם ה-ASTRO)

18/11/2020

 

הטיפול בסרטן ריאות בקרינת פרוטונים במקום טיפול קרינתי קונבנציונאלי הפחית בקרוב למחצית את מנת הקרינה ללב והפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים לאורך השנים הבאות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Society for Radiation Oncology.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי נתוני חולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) אשר קיבלו טיפול כימותרפי עם קרינת פרוטונים או טיפול בקרינה קונבנציונאלית.  הם ערכו חיפוש ברשומות הרפואיות לזיהוי שישה אירועים קרדיווסקולאריים: אוטם לבבי, פרפור פרוזדורים, מחלת עורקים כלילית, אי-ספיקת לב, אירוע מוחי והתקף איסכמי חולף.

 

ניתוח הנתונים התבסס על 98 חולים שקיבלו טיפול בקרינת פרוטונים ו-104 חולים שקיבלו קרינת פוטונים קונבנציונאלית.

 

לאחר חציון מעקב של 29 חודשים, בקרב חולים בקבוצת הטיפול בקרינת פרוטונים תועדו שיעורי היארעות נמוכים משמעותית של התקף איסכמי חולף, בהשוואה לחולים בקבוצת טיפול בקרינת פוטונים (1.1% לעומת 8.2%, p=0.04). בדומה, מספר אירועי התקף לב היה נמוך יותר (2.3% לעומת 9.0%, p=0.06), כמו גם מספר האירועים המוחיים (3.2% לעומת 6.1%, p=0.50).

 

בשתי הקבוצות תועדו שיעורי היארעות דומים של כלל האירועים הקרדיווסקולאריים (53.1% לעומת 47.1%, בהתאמה, p=0.48) ושיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 3 שנים היו דומים (38.8% לעומת 42.1%, בהתאמה, p=0.99).

 

מתוך כנס מטעם ה-ASTRO

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

טכנולוגיית קרינת הפרוטונים עדיין לא זמינה בארץ. ככל הידוע משרד הבריאות פרסם קול קורא לפני כשנה וחצי  להקמת מערך קרינת פרוטונים לאומי אך למיטב ידיעתנו הדבר עדיין לא קרה.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<