חדשות

מתן טיפול מונע ב-Tranexamic Acid אינו מסייע בהפחתת הסיכון לדימומים בחולים עם ממאירויות המטולוגיות (מתוך כנס ה-ASH)

07/12/2020

 

טיפול אנטי-פיברינוליטי מונע ב-TXA (Tranexamic Acid) לא הוביל להפחתת הסיכון לדימומים במהלך טיפול כנגד ממאירויות המטולוגיות, כך עולה מתוצאות מחקר ראשון מסוגו שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Hematology.

 

מחקר A-TREAT כלל חולים שקיבלו טיפול (השתלה או כימותרפיה) כנגד מגוון ממאירויות המטולוגיות. החוקרים כללו חולים עם צפי לספירת טסיות של עד 10,000 תאים למיקרוליטר למשך לפחות חמישה ימים. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-TXA או פלסבו והטיפול החל כאשר ספירת הטסיות ירדה אל מתחת ל-30,000 תאים למיקרוליטר. הטיפול במסגרת המחקר הופסק לאחר 30 ימים או עם התאוששות ספירת הטסיות; תרומבוזיס, מחלה ורידית חסימתית, או הישנות חסימת עירוי מרכזי; המטוריה גלויה; בקשת הרופא או המטופל; או התחלת טיפול בתווית פתוחה ב-TXA.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה אירועי דמם בדרגה 2+ לפי סיווג ארגון הבריאות העולמי.

 

ניתוח הנתונים כלל 330 חולים (גיל חציוני של 54 שנים, 58% גברים). מבין אלו, 39% עברו השתלה אלוגנאית, 22% עברו השתלה אוטולוגית ו-39% קיבלו טיפול כימותרפי ו/או אימונותרפי.

 

מהתוצאות עולה כי טיפול ב-TXA לווה בירידה של 14% בסיכוי לאירועי דמם בדרגה 2 ומעלה, כאשר ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית בהשוואה לפלסבו. מניתוח לפי קבוצת הטיפול עלה כי יחסי הסיכויים נעו בין 0.71 עד 0.94, כאשר גם במקרים אלו ההבדלים לא היו מובהקים סטטיסטית. גם כאשר החוקרים התמקדו בימים ללא דימום, עירוי כדוריות דם אדומות וטסיות, ואירועי דמם בדרגה 3 ומעלה, הם לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות.

 

בקרב חולים בקבוצת הטיפול ב-TXA תועד שיעור גבוה יותר של אירועים תרומבוטיים (19.5% לעומת 11.0%, p<0.05). חסימת וריד מרכזי זוהתה כגורם העיקרי שהוביל להבדלים בין הקבוצות (16.5% מהחולים עם TXA לעומת 6.7% מאלו בקבוצת הפלסבו). לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בשיעור אירועים תרומבוטיים לאורך 120 ימים (0.2%), מחלה ורידית חסימתית בתוך 30 ימים מהמנה האחרונה (1.5%), תמותה מכל-סיבה לאחר 30 ימים (2.7%) או 120 ימים (11.5%), או תמותה על-רקע תרומבוזיס לאחר 120 ימים (0%).  

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים במתן מניעתי של TXA למניעת אירועי דמם במהלך טיפול כנגד ממאירויות המטולוגיות.

 

מתוך כנס ה-ASH

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<