חדשות

התועלת של תוספת Pertuzumab לטיפול אדג'וונטי כנגד סרטן שד חיובי ל-HER2 (מתוך Journal of Clinical Oncology)

07/02/2021

 

נתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology מאשרים את התועלת מבחינת הישרדות ללא מחלה פולשנית של תוספת Pertuzumab (פרג'טה) לטיפול אדג'וונטי סטנדרטי בנשים עם סרטן שד מוקדם וחיובי ל-HER2.

 

ממחקר APHINITY עלה כי תוספת Pertuzumab לטיפול אדג'וונטי ב-Trastuzumab וכימותרפיה הובילה לשיפור משמעותי בהישרדות ללא-מחלה פולשנית (יחס סיכון של 0.81, p=0.045) בנשים עם סרטן שד מוקדם וחיובי ל-HER2, עם תועלת באופן ספציפי בנשים עם מעורבות קשריות לימפה או מחלה שלילית לקולטנים להורמונים. כעת מדווחים החוקרים על ניתוח ביניים שני שתוכנן מראש להערכת ההישרדות הכוללת וכן מספקים עדכון אודות נתוני הישרדות ללא-מחלה פולשנית לאחר חציון מעקב של 74 חודשים.

 

מדגם המחקר כלל 4,805 נשים עם סרטן שד ומעורבות קשריות לימפה או נשים עם גידול ללא מעורבות קשריות לימפה אך בסיכון גבוה. המשתתפות חולקו באקראי לטיפול בן שנה אחת ב- Pertuzumab או פלסבו כתוספת לטיפול כימותרפי אדג'וונטי וטיפול במשך שנה אחת ב-Trastuzumab.

 

מניתוח הביניים להערכת ההישרדות הכוללת לא עלו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין Pertuzumab אל מול פלסבו. שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר שש שנים עמדו על 95% לעומת 94%, עם 125 מקרי תמותה (5.2%) לעומת 147 מקרי תמותה (6.1%), בהתאמה.

 

מניתוח ההישרדות ללא מחלה פולשנית שהתבסס על 508 אירועים עלה יחס סיכון של 0.76 (רווח בר-סמך 95% של 0.64-0.91) ושיעורי הישרדות ללא-מחלה פולשנית לאחר 6 שנים של 91% ו-88% עם Pertuzumab לעומת פלסבו, בהתאמה.

 

בקרב נשים עם גידול המערב קשריות לימפה תועדה המשך תועלת מבחינת הישרדות ללא מחלה פולשנית בקרב אלו שטופלו ב- Pertuzumab (יחס סיכון של 0.72, רווח בר-סמך 95% 0.59-0.87), כאשר שיעורי ההישרדות ללא-מחלה פולשנית עמדו על 88% ו-83%, בהתאמה. לא תועדה תועלת  בנשים עם גידול ללא מעורבות קשריות לימפה.

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי התועלת של Pertuzumab מבחינת הישרדות ללא-מחלה פולשנית הדגימה יחס סיכון של 0.83 (רווח בר-סמך 95% של 0.63-1.10) בנשים עם מחלה שלילית לקולטנים להורמונים.

 

ממצאי המחקר מאשרים כי התועלת מבחינת הישרדות ללא-מחלה פולשנית בעקבות תוספת Pertuzumab לטיפול אדג'וונטי סטנדרטי בנשים עם סרטן שד מוקדם וחיובי ל-HER2 עם מעורבות קשריות לימפה. הם קוראים להשלמת מעקב ארוך יותר במטרה להעריך באופן מלא את התועלת מבחינת ההישרדות הכוללת.

 

Journal of Clinical Oncology 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<