חדשות

השוואת משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או עם Everolimus לעומת טיפול ב-Sunitinib בלבד בחולים עם סרטן כליה מתקדם

15/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך ארוך יותר משמעותית של הישרדות כוללת והישרדות ללא-התקדמות, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או עם Everolimus הדגימו יעילות כנגד סרטן כליה מתקדם, אך היעילות של משטרי טיפול אלו אל מול Sunitinib אינה ידועה.

 

במסגרת המחקר בשלב 3 חולקו באקראי חולים עם סרטן כליות מתקדם, אשר לא קיבלו טיפול סיסטמי קודם, לקבלת משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, משלב Lenvatinib עם Everolimus, או Sunitinib. התוצא העיקרי של המחקר היה הישרדות ללא-התקדמות. הישרדות כוללת ובטיחות הטיפול נבחנו גם כן.

 

מדגם המחקר כלל 1,069 חולים אשר חולקו באקראי לקבלת משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab (355 חולים), משלב Lenvatinib עם Everolimus (357 חולים), או Sunitinib (357 חולים).

 

הישרדות ללא-התקדמות הייתה ארוכה יותר משמעותית עם משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, בהשוואה ל-Sunitinib (חציון של 23.9 לעומת 9.2 חודשים; יחס סיכון להתקדמות מחלה או תמותה, 0.39; p<0.001) והייתה ארוכה יותר עם משלב Lenvatinib עם Everolimus בהשוואה ל-Sunitinib (חציון של 14.7 לעומת 9.2 חודשים; יחס סיכון של 0.65, p<0.001).

 

ההישרדות הכוללת הייתה ארוכה יותר עם משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, בהשוואה ל-Sunitinib (יחס סיכון לתמותה של 0.66, p=0.005), אך לא הייתה ארוכה יותר עם משלב Lenvatinib עם Everolimus לעומת Sunitinib (יחס סיכון של 1.15, p=0.30).

 

אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה התפתחו או החמירו במהלך הטיפול ב-82.4% מהחולים תחת משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, ב-83.1% מהחולים שקיבלו משלב Lenvatinib עם Everolimus וב-71.8% מאלו תחת Sunitinib. אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה שתועדו בלפחות 10% מהחולים בכל קבוצה כללו יתר לחץ דם, שלשול ועליה ברמות ליפאז.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סרטן כליות מתקדם, משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לווה בהישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת שהיו ארוכות יותר משמעותית בהשוואה ל-Sunitinib.

 

N Engl J Med, February 13, 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<