חדשות

יעילות טובה לטיפול במשלב EGFR Targeted Antibody Drug Conjugates עם Navitoclax במודלים של סרטן שד triple negative המבטאיםEGFR / פורסם ב- Breast Cancer Res.

19/03/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

רגרסיה דרמטית בגודל הגידול הושגה במודלים פרה קליניים של סרטן שד מסוג triple negative  (ר"ת TNBC) על ידי שימוש בשילוב של Navitoclax  (מעכב של החלבונים האנטיאפופטוטיים BCL-2 ו- BCL-XL ) עם שתי תרופות מסוג EGFR-targeted antibody-drug conjugates.

סרטן שד מסוג TNBC מהווה 15-20% מגידולי השד ומאופיין על ידי מהלך קליני אגרסיבי והישרדות ירודה. השימוש בטיפולים ביולוגיים ל- TNBC אינו נרחב, אבל EGFR  מהווה מטרה פוטנציאלית לטיפול במחלה משום שמרבית הגידולים מבטאים אותו.

מטרת המחקר הייתה להעריך את יעילות שילוב שתי תרופות מסוג EGFR-targeted antibody-drug conjugates (ABT-414  ABBV-321) עם navitoclax במודל מסוג patient-derived xenograft (חלקי גידול שהושתלו בעכברות).

החוקרים השתמשו dynamic BH3 profiling (DBP)  על ידי מיקרוסקופ, על מנת להעריך את הפעילות האפופטוטית של המיטוכונדריה שנגרמת על ידי שילוב ה- Navitoclax   עם ה-ABT-414 וה-ABBV-321. הביטוי של EGFR  ו- BCL-2/XL הוערך בדגימות גידול מ-46 מטופלות.

טיפול ב- Navitoclax   ביחד עם ABT-414 גרם לירידה משמעותית בקצב גדילת  הגידול ב- 5 מתוך 7 מהדגימות והירידה בגודל הגידול הייתה ניכרת בגידולים שבטאו יותר EGFR. טיפול ב- Navitoclax עם ABBV-321 עיכב עוד יותר את גדילת הגידולים, ובמיוחד הראה עיכוב גדילה ונסיגה בשני הגידולים שבטאו הכי הרבה EGFR. הפעילות האפופטוטית של המיטוכונדריה הייתה בקורלציה לתגובה לטיפול שנצפתה in vivo.

בנוסף, מרבית הדגימות ביטאו EGFR  וגם BCL-XL  ו/או BCL-2.

החוקרים סיכמו שלאור היכולת של מעכבי את BCL-2/XL להגביר את יעילות EGFR targeted ADCs  ישנו הפוטנציאל של שימוש בתרופות שאתר המטרה שלהם הוא ADCs  להפחתת טוקסיות של שילוב מעכבי BCL-2/XL עם כימותרפיה. השלב הבא הוא לבדוק היעילות והבטיחות של שילוב התרופותnavitoclax  ו- EGFR-targeted ADC בניסוי קליני.

הכתבה פורסמה ב- Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<