חדשות

האם ניתן להפחית את מינון הטיפול בטמוקסיפן ל-2.5 מיליגרם בלבד? (J Clin Oncol)

25/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בטמוקסיפן במינון נמוך משמעותית מזה המקובל כיום לסרטן שד עשוי להפחית את היארעות תופעות הלוואי, ללא פגיעה ביעילות הטיפול.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים אם מינונים נמוכים מהמקובל של טמוקסיפן היו לא-נחותים בהפחתת צפיפות השד בממוגרפיה ונקשרו עם ירידה בהיקף תופעות הלוואי.

 

מדגם המחקר כלל נשים בגילאי 40-74 שנים, אשר לקחו חלק בתכנית סקר ממוגרפיה בשבדיה והוזמנו להשתתף במחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, העדר-נחיתות, לקביעת מינון הטיפול בטמוקסיפן. בסיכומו של דבר, 1,439 נשים נכללו במחקר ו-1,230 משתתפות היו זמינות לניתוח לפי כוונה לטפל.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור הנשים שטופלו בפלסבו, בטמוקסיפן במינון 1, 2.5, 5 ו-10 מ"ג, בהן תועדה ירידה בצפיפות השד בממוגרפיה לפחות בהיקף שתועד עם טיפול בטמוקסיפן במינון 20 מ"ג. שולי העדר-נחיתות עמדו על 17%. תוצא משני כלל את הירידה בתסמינים על-רקע הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מדווחים כי מבין 1,439 המשתתפות במחקר, 566 היו לפני-מנופאוזה ו-873 היו נשים לאחר-מנופאוזה.

 

הירידה בצפיפות השד בממוגרפיה הייתה לא-נחותה בנשים שטופלו בטמוקסיפן במינון 2.5, 5 ו-10 מ"ג, בהשוואה לחציון ירידה של 10.1% עם טיפול בטמוקסיפן במינון 20 מ"ג, ירידה אשר הייתה מוגבלת לנשים לפני-מנופאוזה.

 

שכיחות תסמינים וזו-מוטוריים חמורים (גלי חום, זיעה קרה והזעות לילה) ירדה ב-50% בקרב נשים שטופלו בטמוקסיפן במינונים מופחתים, בהשוואה לנשים שטופלו במינון של 20 מ"ג.

 

בנשים לפני-מנופאוזה תועד העדר-נחיתות בהיקף הירידה בצפיפות השד עם טיפול בטמוקסיפן במינון 2.5 מ"ג, אך על-חשבון פחות תופעות לוואי בהשוואה לטיפול בטמוקסיפן במינון סטנדרטי של 20 מ"ג ביום. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם טיפול בטמוקסיפן במינון 2.5 מ"ג מפחית את הסיכון לסרטן שד ראשוני.

 

J Clin Oncol. Published online March 18, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<