חדשות

פוטוביומודולציה עשויה להפחית חומרת פגיעה עורית אקוטית על-רקע קרינה בחולים עם ממאירויות ראש וצוואר (Radiotherapy and Oncology)

21/05/2021

 

טיפול PBMT (Photobiomodulation Therapy) עשוי להפחית את חומרת נזק עורי על-רקע קרינה בחולים המקבלים טיפול כנגד ממאירות באזור הראש והצוואר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש DERMISHEAD שפורסמו בכתב העת Radiotherapy and Oncology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את התועלת של PBMT במניעה של דרמטיטיס אקוטי על-רקע קרינה בחולים עם ממאירויות ראש וצוואר.  לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שכלל 46 חולים עם ממאירות ראש וצוואר, אשר קיבלו טיפול קרינתי עם או ללא טיפול כימותרפי. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול פוטוביומודולציה או פלסבו מהיום הראשון של הטיפול הקרינתי, בשילוב עם טיפול עורי.

 

חומרת התגובות העוריות נקבעה על-פי מדדי NCI-CTCAE (National Cancer Institute-Common Terminology Criteria for Adverse Events) ו-RISRAS (Radiotherapy-Induced Skin Reaction Assessment Scale). עוד בחנו החוקרים את איכות החיים באמצעות שאלון Skindex-16.

 

בתום הטיפול הקרינתי, ב-77.8% מהחולים בזרוע הפלסבו תועדה תגובה עורית בדרגה 2 או 3, זאת בהשוואה ל-28.6% מהחולים בזרוע טיפול פוטוביומודולציה (p=0.001).

 

ממצאי המחקר מוכיחים כי טיפול פוטוביומודולציה מפחיתים משמעותית את חומרת הנזק העורי האקוטי על-רקע טיפול קרינתי וכך עשוי להביא לשיפור איכות החיים של החולים במהלך טיפול קרינתי.

 

הממצאים תומכים בשילוב נוסף של פוטוביומודולציה כחלק מהטיפול התומך במהלך הטיפול הקרינתי בחולי סרטן.

 

Radiotherapy and Oncology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<