חדשות

שיעורי הישרדות חולים עם NSCLC תחת טיפול אימונותרפי הרבה יותר נמוכים בעולם האמיתי (JAMA Netw Open)

26/05/2021

 

מנתוני עולם-אמיתי עולה כי טיפול במעכבי בקרה חיסונית כקו-ראשון כנגד סרטן ריאות מתקדם מסוג NSCLC (Nonsmall Cell Lung Cancer) אינו מוביל להשגת היתרון ההישרדותי שתועד במחקרים קליניים, כך מדווחים חוקרים במאמר בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להבין את דפוסי הטיפול ולקבוע את ההישרדות הכוללת עם טיפול במעכבי בקרה חיסונית, טיפול כימותרפי ציטוטוקסי ומשלב כימו-אימונותרפיה בחולים קשישים עם אבחנה של NSCLC בשלב מתקדם.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל חולים בארצות הברית בגילאי 66-89 שנים, אשר החלו טיפול סיסטמי כנגד סרטן ריאות בין תחילת שנת 2016 ועד סוף שנת 2018. משטרי הטיפול כללו טיפול מונותרפי ב-Pembrolizumab (3,079 חולים), משלב טיפול מבוסס-פלטינום עם Pemetrexed Disodium (5,159 חולים), משלב טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום עם טקסנים (9,866 חולים) ומשלב טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום, Pemetrexed ו-Pembrolizumab (1,425 חולים).

 

התוצא העיקר היה ההישרדות הכוללת.

 

מדגם המחקר כלל 19,529 חולים (54% גברים, גיל חציוני של 73.8 נים). היקף השימוש במשטר שכלל Pembrolizumab עלה במהירות, מ-0.7% מכלל קווי טיפול ראשון ברבעון השני של שנת 2016 ל-42.4% ברבעון השלישי של שנת 2018.  בחולים שהיו מבוגרים יותר (גילאי 70 שנים ומעלה) ו/או עם מדד סיכון גבוה יותר (חמישון עליון, 30%) תועד סיכוי גבוה יותר לקבלת Pembrolizumab כתכשיר יחיד, בהשוואה לכימותרפיה.

 

לאחר תקנון, טיפול ב-Pembrolizumab לווה בהישרדות דומה לטיפול כימותרפי המבוסס פלטינום עם Pemetrexed (הבדל של 0.2- חודשים) או טיפול מבוסס-פלטינום עם Pemetrexed (הבדל של 0.7- חודשים). בקרב חולים שקיבלו טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום, Pemetrexed ו-Pembrolizumab ההישרדות המתוקנת הייתה דומה לזו שתועדה בקרב מטופלים בכימותרפיה על-בסיס פלטינום עם Pemetrexed (הבדל של 0.5 חודשים).

 

חציון משך ההישרדות עמד על 11.4 חודשים עם טיפול ב-Pembrolizumab בלבד, כ-15 חודשים קצר יותר מזה שתועד בקרב מטופלים ב-Pembrolizumab במחקר KEYNOTE-024. חציון ההישרדות עמד על 12.9 חודשים בקרב חולים שקיבלו טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום, Pemetrexed ו-Pembrolizumab, משך הישרדות קצר ב-10 חודשים מזה שתועד בקרב חולים שקיבלו טיפול זה במחקר KEYNOTE-189.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ההישרדות של חולים עם NSCLC בשלב מתקדם אשר קיבלו טיפול אימונותרפי או כימו-אימונותרפי בתנאי עולם אמיתי הם פחות טובים מאלו שתוארו במחקרים הקליניים.

 

JAMA Netw Open. Published online May 21, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<