חדשות

תהום המחלימים/פורסם ב- psycho-oncology

24/07/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

העדר טיפול המשכי שמטופלים ששרדו סרטן משאיר את המטופלים בודדים מול מגוון תופעות לוואי וחשש כבד מהישנות המחלה. הדבר בולט מאוד לאור העלייה החדה באבחון סרטן הערמונית (באוסטרליה, 1 מתוך 6 גברים צפוי להיות מאובחן בסרטן ערמונית לפני גיל 85).

 

למרות שסרטן הערמונית הוא הסרטן השני הכי שכיח בגברים בעולם, זה לא נחשב סרטן קטלני. השיפור שחל באבחון המוקדם והטיפול הוביל לכך שמרבית מהמטופלים שורדים מעל 10 שנים. אך עבור גברים רבים החיים לאחר הטיפולים רוויים קשיים.

אחר המחקרים הראשונים לגבי איכות חיים לאחר הטיפולים בסרטן הערמונית בוצע באוסטרליה והראה שהמטופלים סובלים מתופעות לוואי מרובות, כגון בריחת שתן והפרעה בתפקוד המיני. בנוסף כמובן הם סובלים מלחץ נפשי רב סביב חשש מהישנות המחלה. מטופלים רבים העידו שלא קיבלו מעקב והרגישו שננטשו על ידי הצוות המטפל.  

יש צורך ב- integrated shared survivorship care models שיכללו קוים מנחים מסודרים לגבי המעקב אחר החולים הללו.

 

החוקרים ראיינו 37 גברים שהיו חלק ממחקר ה-longitudinal New South Wales Prostate Cancer Care and Outcomes Study (PCOS)

מרביתם (89%) אובחנו עם מחלה ממוקמת ומעל מחצית עברו פרוסטטקטומיה רדיקלית כטיפול ראשוני. חלקם הביעו חרטה על הניתוח ושאלות לגבי הצורך בניתוח הרדיקלי. רבים הלינו על כך שלא הייתה להם הזדמנות לדון בפגיעה בתפקוד המיני עקב מבוכה מצד המטפלים והמטופלים.

 

לדעת החוקרים הדיון על הצרכים הפסיכוסוציאלים של המטופלים צריך להיות רוטיני כחלק משיפור הטיפול במטופלים ששרדו סרטן ערמונית. על הדיון לכלול את ההשפעה של הטיפולים על התפקוד המיני כולל תיאור מקורות המידע והתמיכה בנושא ויעוץ זוגי. חשובה מאוד המודעות לנושא המצוקה הפסיכוסוציאלית של המטופלים והפניה של המטופלים ובני משפחותיהם לעזרה נפשית. צורך נפשי לא מטופל יכול להעלות את הסיכון לדיכאון והתאבדות (נכון בחולי סרטן ובאוכלוסייה הכללית). על פי המחקר שבוצע בקרב חולי סרטן ערמונית, 1 מתוך 4 חווה חרדה ו-1 מתוך 5  חווה דיכאון. מחקר אחר הראה ששיעורי האובדנות היו גבוהים יותר בקרב גברים בשנה הראשונה לאחר האבחנה של סרטן הערמונית לעומת גברים עם ממאירויות סולידיות אחרות. מחקר נוסף שבוצע באוסטרליה ב- 2018 הראה שהסיכון לאובדנות היה גבוה ב- 70% בחולים עם אבחנה של סרטן ערמונית לעומת גברים באוכלוסייה הכללית. הסיכון היה גבוה יותר בשנה הראשונה לאחר האבחנה, בגברים עם מחלה לא ממוקמת, מטופלים לא נשואים ומטופלים שגרו בערים גדולות.

 

עם זאת, בשנה האחרונה פורסם מחקר של ה- American Cancer Society (ACS) שהראה ירידה בשיעורי האובדנות בקרב חולי סרטן בארה"ב, כאשר ירידה נצפתה גם בקרב מטופלים עם סרטן פרוסטטה. עם זאת שיעור האובדנות עקב סרטן פרוסטטה היה 15% מכלל האובדנות עקב סרטנים (רק בסרטן ריאה השיעור היה גבוה יותר 18%).

 

לסיכום, חשובה מודעות גבוהה להיבטים הרגשיים במטופלים עם סרטן ערמונית.

 

הכתבה פורסמה ב- Medscape

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<