חדשות

איגוד הכירורגיה מביע התנגדות עזה למתווה קיצור התורנויות שסוכם בין משרד הבריאות למתמחים (דהמרקר)

22/10/2021

מאת מערכת אי-מד

לאחר חגיגות ההסכם ההסטורי בין משרד הבריאות למתמחים על מתווה קיצור התורנויות מתחילות להתפרסם גם ההתנגדויות והביקורת למהלך, כך לפי כתבה בדהמרקר.

כזכור הציג השר הורביץ את המתווה לפיו  קיצור התורנויות ל-16 שעות יחל בעשרה בתי חולים בפריפריה כבר באפריל 2022 כאשר בנובמבר 2022 יורחב המתווה למחלקות פנימיות ומלר''ד בשני בתי חולים במרכז הארץ. במרץ 2023 יקוצרו התורנויות בכל המחלקות הפנימיות והמלר''דים בכל בתי החולים בארץ, ועד סוף 2025 יקוצרו התורנויות של כלל המתמחים והמתמחות ברחבי הארץ בכל המחלקות כולל במקצועות הכירורגיים.

ההתנגדות הנחרצת ביותר למתווה מגיעה מהכירורגים.  ע"פ הכתבה בדהמרקר , שיגרו הבןקר פרופ' עידית מטות, מנהלת האגף הכירורגי ומערך ההרדמה באיכילוב, ופרופ' יורם קלוגר (בתמונה), מנהל החטיבה הכירורגית ברמב"ם ויו"ר איגוד הרופאים הכירורגיים, מכתב חריף לשר שבו הם מכנים את המתווה כ"פופוליסטי". במכתב מתריעים השניים כי "ההסכם החדש עם המתמחים יהרוס את איכות הרפואה בישראל ויפגע בחולים". לטענתם תיפגע איכות הטיפול מכיוון ש"מתמחים יסיימו התמחות כשהם לא כשירים לעבוד עצמאית".

לטענת מחברי המכתב " קיצור התורנויות יגרום לקטיעת הרצף הטיפולי ולירידה משמעותית במספר הפרוצדורות שיבצעו המתמחים בהרדמה וכירורגיה, בין היתר בשל הגדלת מספר התקנים והמתמחים, וחלוקה של הניתוחים הקיימים בין מספר גדול יותר של מתמחים. התוצר יהיה רופא שאולי יעבור את הבחינות התאורטיות, אך בחדר הניתוח ובטיפול לאחריו הוא לא יהיה בשל ולא יהיה עצמאי. הוא יהיה פגום. המומחה הלא בשל יטפל בכם". 

בשיחה עם "הארץ" אומר קלוגר שהמתווה של הורביץ אינו ניתן ליישום בגלל חסר בתקציב ותקנים. הוא מזכיר שוב את המתווה שהוצע ע"י האיגוד והר"י לפיו הקלת העומס על המתמחים בכירורגיה תושג באמצעות שילובם של עוזרי רופא ומזכירים רפואיים בכוח העבודה.

נזכיר שפרופ' קלוגר התפטר מתפקידו כיו"ר המועצה הלאומית לכירורגיה בעקבות דחיית המתווה שהוצע ע"י המועצה.

ע"פ הכתבה גם פורום מנהלי בתי החולים מודאג מהיכולת ליישם את המתווה שנראה לפורום כלא ריאלי, במיוחד בהעדר קביעת תקנים חדשים המתאימים למתווה.

בכתבה מובאת גם תגובת משרד שר הבריאות:

המהלך ההיסטורי לקיצור תורנויות המתמחים הוא צעד דרמטי ומורכב. לא בכדי במשך שני עשורים ממשלות ישראל נמנעו מטיפול בסוגיה הזו. מדובר במהלך בסדר גודל לאומי, שישנה את פניה של מערכת הבריאות הציבורית, את תנאי העבודה ואת איכות הטיפול בחולים.

"מטבע הדברים, מהלך גדול כל כך מחייב דיון והיערכות של כל הגורמים במערכת. מסיבה זו בדיוק יוקם בשבוע הבא צוות היישום למתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה החדש למנכ״ל משרד הבריאות, ד״ר ספי מנדלוביץ׳. בשבועות האחרונים התקיימו שיחות התייעצות רבות בין מנהלי בתי חולים לבין שר הבריאות והנהלת המשרד בנוגע למהלך קיצור התורנויות - ונמשיך לקיים שיחות כאלה. כל גורם במערכת הבריאות המעוניין להירתם ולתרום להצלחת המהלך יודע היטב כיצד לעשות זאת. שר הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות עומדים בקשר רציף עם כל הגורמים על מנת לוודא שכל הסוגיות הרלוונטיות יזכו לטיפול, וכדי להבטיח שהמהלך החשוב ייושם באופן אחראי, מקצועי ומלא".

 

לכתבה המלאה

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<