חדשות

האם ניתן לוותר על טיפול כימותרפי בנשים מבוגרות עם סרטן שד בשלב מוקדם? (N Engl J Med)

20/12/2021

מתוצאות מחקר RxPONDER שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולות עדויות נוספות לפיהן במרבית הנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד בשלב מוקדם אין ערך מוסף למתן טיפול כימותרפי וניתן לטפל בהן ביעילות בטיפול הורמונאלי בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מדד הסיכון להישנות סרטן שד, המבוסס על 21 גנים הקשורים בסרטן שד, מסייע בחיזוי התועלת של טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2, ללא מעורבות קשריות לימפה בבית השחי. בנשים עם מעורבות קשריות לימפה, החשיבות של מדד הישנות בחיזוי התועלת של טיפול כימותרפי אדג'וונטי אינה ידועה.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, אקראי, אשר כלל נשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים, שלילי ל-HER2, עם מעורבות של 1-3 קשריות לימפה בבית השחי ומדד הישנות של עד 25 נקודות. המשתתפות חולקו באקראי לטיפול הורמונאלי בלבד, או לטיפול כימותרפי עם טיפול הורמונאלי. התוצא העיקרי היה ההשפעה של טיפול כימותרפי על הישרדות ללא מחלה פולשנית ואם ההשפעה הייתה תלויה במדד ההישנות. עוד בחנו החוקרים את ההישרדות ללא הישנות מרוחקת.

 

מדגם המחקר כלל 5,083 נשים (33.2% נשים לפני-מנופאוזה, 66.8% נשים לאחר-מנופאוזה), כאשר 5,018 נכללו במחקר. בזמן ניתוח הביניים השלישי, התועלת של טיפול כימותרפי מבחינת הישרדות ללא מחלה פולשנית הייתה שונה בין נשים צעירות ומבוגרות ולכן הם השלימו ניתוח נפרד של הנתונים בנשים לפני-מנופאוזה ואלו לאחר-מנופאוזה.

 

בקרב נשים לאחר-מנופאוזה, שיעורי הישרדות ללא מחלה פולשנית עמדו לאחר 5 שנים על 91.9% עם טיפול אנדוקריני בלבד ועל 91.3% עם טיפול אנדוקריני וכימותרפי, ללא עדות לתועלת של טיפול כימותרפי.

 

בקרב נשים לפני-מנופאוזה, שיעורי ההישרדות ללא מחלה פולשנית עמדו לאחר 5 שנים על 89.0% עם טיפול אנדוקריני בלבד, בהשוואה לשיעורים של 93.9% עם טיפול כימותרפי ואנדוקריני (יחס סיכון של 0.60, רווח בר-סמך 95% של 0.43-0.83), עם עליה דומה בשיעורי הישרדות ללא הישנות מרוחקת (יחס סיכון של 0.58, רווח בר-סמך 95% של 0.39-0.87). התועלת היחסית של טיפול כימותרפי לא עלתה עם עליה במדד הישנות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב נשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד, מעורבות של 1-3 קשריות לימפה ומדד הישנות של עד 25 נקודות, באלו שקיבלו טיפול כימותרפי ואנדוקריני תועדה הארכת הישרדות ללא מחלה פולשנית והישרדות ללא הישנות מרוחקת, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול הורמונאלי בלבד, בעוד שבנשים לאחר-מנופאוזה עם מאפיינים דומים לא תועדה תועלת לטיפול כימותרפי אדג'וונטי.

 

N Engl J Med 2021; 385:2336-2347

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<