חדשות

תרגילים ביתיים לאימון גופני עשויים להקל על עייפות בחולי סרטן (Medicine & Science in Sports & Exercise)

04/02/2022

 

פעילות גופנית בעצימות נמוכה-עד-בינונית המבוצעת בבית עשויה להקל על עייפות במטופלים ששרדו מחלות ממאירות והשלימו את הטיפול האונקולוגי, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לפעילות גופנית השפעה על עייפות ועל הבריאות הנפשית של מטופלים ששרדו ממאירות, אך שיעורי ההשתתפות בהתערבויות המתמקדות בפעילות גופנית הם נמוכים. מנגד, תרגילים גופניים לאימון ביתי עשויים להגדיל את הזמינות והניטור העצמי. כעת הם השלימו סקירה שיטתית ובחנו את ההשפעות של תרגילים ביתיים בעצימות נמוכה-עד-בינונית על תסמיני עייפות, דיכאון וחרדה בקרב מטופלים ששרדו ממאירות.

 

החוקרים ערכו חיפוש שיטתי במאגרי PubMed, CINAHL, PsycINFO ו-Web of Science לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים. הם כללו מחקרים להערכת התערבויות להערכת אימון ביתי במבוגרים שהחלימו מסרטן ובחנו את ההשפעה על עייפות, דיכאון, או חרדה.

 

הסקירה כללה 11 מאמרים עם 1,066 משתתפים: 77% עם היסטוריה של סרטן שד, 14% עם היסטוריה של סרטן שחלות, 4% עם סרטן מעי גס ורקטום, 4% עם סרטן ערמונית ו-1% עם ממאירויות אחרות. באשר לתוצאים שנבחנו, תשעה מאמרים דיווחו על עייפות ושני דיווחו על דיכאון או חרדה.

 

מהמטה-אנליזה עלתה השפעה מובהקת סטטיסטית של תרגילי אימון גופני ביתיים על עייפות מייד לאחר ההתערבות (הבדל ממוצע מתוקן של 0.22, רווח בר-סמך 95% של 0.06-0.37), לאחר 3 חודשי מעקב (הבדל ממוצע מתוקן של 0.27, רווח בר-סמך 95% של 0.04-0.51) ולאחר 6-9 חודשי מעקב (הבדל ממוצע מתוקן של 0.31, רווח בר-סמך 95% של 0.08-0.55).

 

התערבויות לאימון ביתי אשר כללו ייעוץ תדיר לוו בשיפור גדול יותר בעייפות, בהשוואה לאלו שלא כללו כלל ייעוץ או כללו ייעוצים לעיתים רחוקות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אימונים גופניים ביתיים עשויים להקל על עייפות בקרב מבוגרים ששרדו מחלות ממאירות וכן הממצאים מעידים על החשיבות של ייעוץ לעיתים קרובות במקרים אלו.

 

Medicine & Science in Sports & Exercise, December 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<