חדשות

טיפול בחשיפה ממושכת ב-PTSD על רקע לוחמה וטרור (מתוך J Clin Psychiatry)

05/01/2011

מאת ד"ר אולה קראסיק

 

ממחקר חדש אשר פורסם בגיליון נובמבר של כתב העת Journal of Clinical Psychiatry עולה כי טיפול בחשיפה ממושכת (סוג של CBT ) בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD ) יעיל במטופלים לאחר טראומה הקשורה ללוחמה וטרור.

 

מחקרים בעבר הדגימו כי תרפיית חשיפה ממושכת יעילה בהפחתת סימפטומים של PTSD לאחר טראומות מסוגים שונים. במחקר זה בדקו החוקרים את יעילות הטיפול בתרפיית חשיפה ממושכת במטופלים לאחר טראומה הקשורה בלוחמה או טרור, בהשוואה לטיפול המקובל.

 

במחקר השתתפו 30 מטופלים עם PTSD (מתוכם 11 קשורים לארועי טרור, 19 קשורים ללוחמה), אשר חולקו באופן אקראי לקבוצת טיפול מקובל וקבוצת טיפול בחשיפה ממושכת. המעקב אחר המטופלים בוצע באמצעות השאלונים PTSD Symptom Scale – Interview Version , וכן Beck Depression Inventory .

 

בקבוצה אשר טופלה בחשיפה ממושכת נצפתה ירידה מובהקת סטטיסטית (P<0.001 ) בחומרת הסימפטומים של PTSD , כמו גם בסימפטומים של דכאון וחרדה. ההקלה בסימפטומים נשמרה גם במעקב לטווח ארוך.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בדומה ל-PTSD עקב סוגים אחרים של טראומה, גם ב-PTSD על רקע לוחמה וטרור טיפול בחשיפה ממושכת נמצא יעיל בהקלת הסימפטומים.

 

J Clin Psychiatry, November, 2010

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<