חדשות

הקשר בין יצירתיות ובין הפרעות פסיכיאטריות (Br J Psychiatry)

12/11/2011

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממחקר חדש שפורסם במהדורת נובמבר של כתב העת British Journal of Psychiatry עולה כי באנשים יצירתיים שכיחות גבוהה באופן לא-פרופורציונאלי של מחלות פסיכיאטריות, כולל סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית, והם וקרובי משפחתם נוטים יותר לעבודה בתחומי אומנות או מדעים.

 

במסגרת המחקר ערכו החוקרים השוואה בין 300,000 חולים שטופלו באשפוז בשל סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית, או דיכאון, ובני משפחתם שלא אובחנו עם מחלות פסיכיאטריות שימשו כקבוצת ביקורת.

 

החוקרים מצאו כי במקצועות יצירתיים שיעור המשתתפים עם הפרעה דו-קוטבית הייתה גבוהה יותר באופן לא-פרופורציונאלי בהשוואה לקבוצת הביקורת (יחס סיכויים של 1.35), בעיקר במקצועות אומנותיים. בנוסף, בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם הפרעה דו-קוטבית נרשמה שכיחות גבוהה יותר של עיסוק במקצועות יצירתיים, בעיקר מקצועות מדעיים. בחולי סכיזופרניה לא נרשם שיעור מוגבר של עיסוק במקצועות יצירתיים, בהשוואה למשתתפים בקבוצת הביקורת, אך הם נטו יותר לעיסוק במקצועות אמנותיים.

 

לא נמצא קשר בין דיכאון חד-קוטבי ובין שכיחות מוגברת של עיסוק במקצועות יצירתיים.

 

החוקרים סבורים כי המחקר מדגיש את חשיבות הטיפול בכל החולים באופן פרטני, ובמטרה לזהות את הטיפול האופטימאלי מבחינת היעילות, תוך צמצום תופעות הלוואי העשויות לנבוע מהטיפול התרופתי. לדבריהם, יש להקפיד על בירור הטיפול התרופתי הניתן לחולים, כך שניתן יהיה לזהות את משטר הטיפול הצפוי לסייע להם ולמנוע השלכות הרסניות של הפרעה פסיכיאטרית חמורה, תוך מתן הזדמנות לשמור על התכונות היצירתיות שלהם לאורך זמן.

 

Br J Psychiatry. 2011;199:351-352, 373-379

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<