חדשות

סיכון מוגבר להפרעות דיכאון וחרדה בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (Fertil Steril)

25/12/2011

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מתוצאות מטה-אנליזה חדשה עולה כי בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS או Polycystic Ovary Syndrome) קיים סיכון מוגבר להפרעות דיכאון וחרדה.

 

החוקרים ממליצים לרופאים לערוך בדיקות סקר להפרעות חרדה בכל הנשים עם אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות.  לדבריהם, הקשר בין הפרעות חרדה ותסמונת שחלות פוליציסטיות אינו מובן היטב.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לעיתים קרובות, נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות סובלות מדימוי עצמי ירוד וחששות מפני בעיות רפואיות בעתיד, כולל הפרעות פוריות ותחושה של העדר טיפול יעיל. כל אלו עלולים לעורר הפרעות חרדה באוכלוסיה זו.  עם זאת, אין נתונים רבים בנוגע לשכיחות הפרעות חרדה בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

מבין 613 מאמרים רלבנטיים החוקרים זיהו תשעה מחקרים מהשנים 2004-2010, שענו על הקריטריונים לסקירה.

 

בארבעה מחקרים אספו החוקרים נתונים אודות השכיחות של תסמיני חרדה כללית בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות מוגדרת-היטב וביקורות שנבחרו בקפידה. שכיחות חרה עמדה על 20% בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (42 מבין 206), בהשוואה ל-4% בקבוצת הביקורות (8 מבין 204).

 

בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות נרשמה עליה של קרוב לפי שבע בסיכון לתסמיני חרדה כלליים (יחס סיכויים של 6.88). מחקר אחד שכלל ביקורות תואמות בגיל ומדד מסת גוף הדגים עליה של פי 13 בסיכון לחרדה בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

מרבית הנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות והביקורות סבלו מעודף משקל או השמנת-יתר.

 

מבין חמשת המחקרים שדיווחו על מדדי חרדה ממוצעים, בשלושה מדדי החרדה היו גבוהים יותר משמעותית בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות, בהשוואה לביקורות.

 

החוקרים לא אספו מידע רב אודות הפרעות חרדה אחרות, דוגמת פוביה חברתית, התקפי חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית. שני מבין שלושה מחקרים דיווחו על שכיחות גבוהה יותר של פוביה חברתית בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ואחד מבין שני מחקרים דיווח על שכיחות גבוהה יותר של הפרעה טורדנית-כפייתית.

 

החוקרים דיווחו בעבר כי 35% מהנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות סובלות מדיכאון, שיעור גבוה יותר משמעותית משכיחות של 11% בקבוצת הביקורות.

 

מהנתונים החדשים עולה כי על רופאים לערוך בדיקות סקר בכל הנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות, בחיפוש אחר הפרעות חרדה והפרעות מצב רוח, באמצעות כלים תקפים. בהתאם, יש להפנות את החולות להערכה מתאימה ו/או טיפול פסיכולוגי ותרופתי.

 

החוקרים קוראים לערוך מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את השכיחות של הפרעות חרדה ודיכאון במתבגרות עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

Fertil Steril 2011

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<