חדשות

הקשר בין עודף משקל וכאב (Obesity)

09/02/2012

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מסקר שכלל מיליון משתתפים עולה קשר ברור בין עודף משקל ובין הופעת כאב. החוקרים מצאו קשר עקבי בין קטגורית מדדי מסת הגוף (BMI או Body Mass Index) ובין כאב. ממצאי הסקירה פורסמו בכתב העת Obesity.

 

החוקרים מדווחים כי מנגנון הכאב באלו בעלי משקל עודף לא נבע רק מכאב ממקור שריר-שלד.

 

מספר מחקרים קטנים שפורסמו לאחרונה הדגימו קשר חיובי בין השמנה ובין רמות כאב. מחקר זה משחזר את הממצאים בלמעלה ממיליון אמריקאים שנבחרו באקראי ולקחו חלק בראיונות טלפוניים.

 

הסקר כלל שאלות בנוגע למשקל וגובה, הופעת כאב בשנה האחרונה ותחושות כאב ביממה האחרונה. החוקרים מדדו את הכאב על בסיס יומי במטרה למנוע הטיות עקב הפרעה בזיכרון בטווח הרחוק.

 

לאחר תקנון למשתנים דמוגרפים, החוקרים מצאו קשר מהימן בין מדד מסת הגוף והכאב ביממה הקודמת. הזיקה נותרה על כנה הן בגברים והן בנשים, והייתה בולטת יותר בקבוצות גיל מבוגרות יותר.

 

החוקרים ביקשו לבחון את הקשר לעומק כאשר בדקו אם הכאב נבע ממחלות הגורמות לירידה בפעילות, המובילה לעליה במשקל. הם מצאו כי כאב ביממה האחרונה היה נפוץ יותר בקרב אלו עם מחלות הגורמות לכאב גופני. גם במקרים אלו, כאשר הם לקחו בחשבון את המחלות הספציפיות הללו, הקשר בין המשקל והכאב נותר על כנו. מהממצאים עולה כי השמנה לבדה עשויה לגרום לכאב, ללא תלות בנוכחות מחלות הגורמות לכאב.

 

לדיכאון, השמנה ומחלות כרוניות עם כאב השפעות גנטיות משמעותיות. קיים קשר ידוע היטב בין כאב ודיכאון, וייתכן כי דיכאון הינו גורם חשוב בקשר בין משקל וכאב. גורמים פסיכוסוציאליים וסביבתיים תורמים ככל הנראה משמעותית לקשר הנ"ל.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר תומכים בחשיבות הערכה מטבולית של הסיבות לכאב. בשלב זה, על רופאים להמשיך ולעודד הפחתת משקל במטרה להקל על הלחץ המוטל על המפרקים, להקל על הכאב ולהפחית את הסיכון לסוכרת ומחלות רקע אחרות.

 

Obesity. Published online January 19, 2012

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<