חדשות

דו''ח מדדי האיכות בבתי חולים לשנת 2018 : מגמת שיפור, אך עדיין פערים משמעותיים בהשגת מדדים מרכזיים בין בתי חולים

23/07/2019

הודעת משרד הבריאות

התכנית הלאומית למדדי האיכות החלה במדידה של 5 מדדים בשנת 2013 והשנה מפרסמת תוצאות 54 מדדים. יש לציין שיפור ניכר בהשגת היעדים בשנת 2018, דבר המשפיע ישירות על איכות ובטיחות הטיפול במדינה.

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: ״מדדי האיכות הן אחת מתכניות הדגל של משרד הבריאות ומשקפות את המחויבות שלנו לשיפור הטיפול הרפואי בכל הממדים. החל מהטיפול הרפואי קליני ועד חוויית המטופל וזמני ההמתנה. אני שמח שהמערכת ממשיכה להשתפר ואף הגיעה השנה לשיאים חדשים. נמשיך לפעול במחויבות על מנת להעמיד למערכת הבריאות את המשאבים הדרושים להמשך קידומה לטובת אזרחי ישראל."

 

מנכל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "החשיבות של התכנית היא עצומה למערכת ואני שמח לראות שהיא משתפרת ומגיעה לתוצאות טובות יותר הפעם. כפי שאפשר לראות היא הרבה מעבר לאיסוף מידע אוטומטי ומעבר ממדידת איכות ליישום איכות בכל תחומי הטיפול. אנחנו שמחים לראות שבתי החולים ממשיכים להשתפר והמחויבות שלנו היא להמשיך להסיר את החסמים להמשך התהליך החיובי שמתקיים. אני מודה לפרופסור ירון ניב על הובלת התכנית הלאומית לאיכות והבאתה למקום גבוה ונכון יותר.״

 

פרופסור ירון ניב (בתמונה), סמנכ"ל בכיר לאיכות ובטיחות במשרד הבריאות שמוביל את התכנית במשרד הוסיף: "מדדי האיכות מכסים את כל מעגלי החיים וסוגי הטיפול ומהווים מנוף לשיפור מתמיד בתפקודם של מוסדות הבריאות. מדד איכות מעודד תהליכי איכות ובטיחות ומדרבן את ההנהלות והצוותים לקדם נושאים חשובים לבריאות המטופלים. דוגמא טובה מהווים מדדי השבץ המוחי ומחלות הלב אשר הביאו לשיפור מהיר בתהליכי הטיפול. זה המקום להודות לצוותים הרפואיים, מנהלי האיכות והבטיחות, הנהלות המוסדות הרפואיים, אנשי האיכות והבטיחות והנהלת משרד הבריאות על עבודה מאומצת לטובת המטופלים והאוכלוסייה כולה."

 

לדו"ח המלא 

 

הערת המערכת: מהדו"ח עולה שקיימים פערים משמעותיים בין בתי החולים באשר להשגת יעדים. כך למשל באשר לביצוע צינתור כלילי תוך שעה וחצי באבחנה של MI , ניתוח תיקון שבר ירך תוך 48 שעות, זמן לביצוע בדיקת טריאג' ראשונית בחדר מיון , הדמייה מוחית במקרה של חשד לשבץ מוחי תוך 25 דקות , ועוד.

 

בעקבות מס' פירסומים בתקשורת אודות תוצאות דו"ח המדדים, משרד הבריאות פירסם אף את ההודעה הבאה:

"משרד הבריאות מבהיר כי מספר פרסומים בחלק מכלי התקשורת בנוגע למדדי האיכות, אינו מדויק באופן מקצועי בשל דגשים עצמאיים שנעשו על בסיס על נתוני האמת שבדוח המדדים, ומשכך, הוא חסר כל תוקף מקצועי. 
אין טבלאות דירוג מרכזות של המדדים, משום שקיבוץ ועיבוד הנתונים בדרך זו, חסר תוקף מקצועי. 
כל מרכזי העל בישראל, בין אם הם ממשלתיים, בבעלות שירותי בריאות כללית או בבעלות אחרת, מצוינים. כל בית חולים מצוין בהיבטים מסוימים ונדרש להשתפר בהיבטים אחרים. אין דרך לסכום מדדים שנקבעו במתודולוגיות שונות ובשל כך אנו מפרסמים את כל המדדים ללא סכימה שלהם. 
המדדים נועדו להאיר את הדרוש שיפור ולתת פידבק חיובי על הצטיינות ושיפור."

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<