חדשות

שמני אומגה-שלוש עשויים להביא לשיפור הקשב בהיקף דומה לטיפול תרופתי ל-ADHD (מתוך Translational Psychiatry)

03/12/2019

 

תוספי שמן דגים אומגה-שלוש עשויים לשפר את הקשב בילדים עם ADHD (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) בהיקף דומה לשיפור המתועד עם טיפול תרופתי, אך רק באלו עם רמות נמוכות של אומגה-שלוש, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Translational Psychiatry.

 

החוקרים השלימו מחקר מבוקר-פלסבו שכלל 92 ילדים בגילאי 6-18 שנים עם ADHD. המשתתפים אובחנו עם ADHD וחולקו באקראי למינון גבוה של חומצות שומן אומגה-שלוש מסוג EPA, או פלסבו, למשך 12 שבועות.

 

מהתוצאות עלה כי בילדים עם הרמות הנמוכות ביותר של EPA בדם תועד שיפור בקשב ממוקד וערנות לאחר נטילת תוספי אומגה-שלוש.  החוקרים מציינים כי בעוד שהיקף השיפור בקשב וערנות עם טיפול ב-Methylphenidate נע לרוב סביב גודל השפעה של 0.22-0.42, ההשפעה שתועדה בילדים עם רמות נמוכות של EPA במחקר היה גדול יותר ועמד על 0.89 בקשב ממוקד ועל 0.83 בהערכת ערנות.

 

עם זאת, בילדים עם רמות EPA נמוכות בדם, תוספי אומגה-שלוש לא הובילו לשיפור. בילדים עם רמות EPA גבוהות, לתוספים הייתה השפעה שלילית על תסמיני אימפולסיביות.

 

החוקרים מזהירים הורים להימנע ממתן תוספי שמן דגים לילדיהם ללא בירור תחילה עם הרופא ומדגישים כי ניתן לבדוק את רמות אומגה-שלוש בבדיקת דם.

 

Translational Psychiatry, online November 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<