חדשות

תגובה מהירה לטיפול כנגד PTSD עשויה לנבא שיפור ארוך-טווח (מתוך כנס ה-ADAA)

08/04/2020

 

בחולים עם תגובה מהירה לטיפול CPT (Cognitive Processing Therapy) בשל תסמונת דחק בתר-חבלתית (Posttraumatic Stress Disorder, או PTSD) קיים סיכוי גבוה יותר לתגובה ממושכת לטיפול, כך עולה מנתונים חדשים שהיו מיועדים להתפרסם בכנס ה-Anxiety and Depression Association of America.

 

מדגם המחקר כלל 136 יוצאי צבא עם אבחנה של PTSD (66% גברים, גיל ממוצע של 41 שנים), אשר השלימו שלושה שבועות תכנית טיפול אינטנסיבית שהתבססה על CPT. הערכות מעקב נערכו לאורך 3 חודשים.

 

החוקרים בחנו את מספר הימים שנדרשו מתחילת התכנית עד ליום הראשון בו נרשמה ירידה של לפחות 15 נקודות במדד PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5), המעיד על שיפור בעל חשיבות קלינית. מהתוצאות עלה כי ככל שמרווח הזמן עד להשגת הירידה הנ"ל ב-15 נקודות בסולם PCL-5 היה ארוך יותר, כך מדד PCL-5 שלהם היה גבוה יותר לאחר שלושה חודשים, עדות לתסמינים משמעותיים יותר.

 

היקף הזמן הנדרש להשגת הירידה בת 15 נקודות במדד PCL-5 ניבא גם את היקף הירידה בתסמינים לאחר שלושה חודשי מעקב, גם לאחר תקנון לסך השינוי במדד PCL-5 במהלך ההתערבות ולאחר תקנון לסוג הטראומה, דוגמת טראומה עקב חשיפה לקרב או טראומה מינית במהלך השירות הצבאי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מצטרפים לעדויות קודמות לפיהן תכניות אינטנסיביות וקצרות-טווח עשויות להוביל לשיפור ארוך-טווח בחולים אלו.

 

מתוך כנס ה-ADAA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<