חדשות

תוספת בדיקת דם לבדיקות סקר שגרתיות עשויה לשפר אבחנה מוקדמת של מחלה ממארת (Science)

05/05/2020

 

בדיקת דם זעיר פולשנית למספר ממאירויות, המשמשת בשילוב עם בדיקות סקר סטנדרטיות, הינה גישה בטוחה, יעילה וישימה לשימוש קליני, כך עולה מתוצאות ביניים של מחקר פרוספקטיבי גדול שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-AACR ופורסמו במקביל בכתב העת Science.

 

בדיקת הדם DETECT-A, גרסה מוקדמת של בדיקת CancerSEEK המצויה כיום בשלבי פיתוח, מסייעת בהנחיית הטיפול בחולים בזמן אמת ובחלק מהמקרים הובילה לאבחנה של ממאירות מוקדמת וייתכן כי תוביל לניתוח מרפא בנשים אסימפטומטיות וללא היסטוריה של ממאירות.

 

בדיקת DETECT-A מכסה 16 אזורים של 16 גנים בהם שכיחות גבוהה של מוטאציות ו-9 חלבונים הקשורים עם ממאירויות. במחקר זה, 57% מהגידולים הממאירים זוהו לפי מוטאציות.

 

מדגם המחקר כלל 10,006 נשים בגילאי 65-75 שנים, ללא אבחנה קודמת של ממאירות, כאשר 9,911 נשים השלימו את המחקר ונכללו בניתוח הנתונים.

 

החוקרים מדווחים כי 26 נשים אובחנו עם ממאירות בעקבות בדיקת הדם DETECT-A, 15 מהן הופנו בעקבות זאת להשלמת בדיקת PET-CT ו-9 מהן הופנו לניתוח להסרת הגידול. בנוסף, 24 נשים נוספות אובחנו בעקבות בדיקות סקר סטנדרטיות ו-46 אובחנו בעקבות אמצעים אחרים.

 

הערך המנבא החיובי של בדיקת הדם עמד על 19% וכאשר החוקרים שילבו את בדיקת הדם עם בדיקות הדמיה, הערך המנבא החיובי עלה ל-41%.

 

החוקרים כותבים כי בדיקות סקר סטנדרטיות שימשו לזיהוי ממאירויות בשלושה איברים: שד, ריאות ומעי גס. עם זאת, בדיקת הדם זיהתה ממאירות ב-10 איברים שונים. למעשה, בדיקת הדם DETECT-A זיהתה 14 מבין 45 ממאירויות ב-7 איברים עבורם אין כלל בדיקות סקר סטנדרטיות זמינות.

 

בנוסף, 12 ממאירויות ב-3 איברים (שד, ריאות ומעי גס) זוהו לראשונה בעקבות בדיקת הדם ולא בעקבות בדיקות הסקר. ממצא זה הוביל לעליה ברגישות זיהוי ממאירות מ-47% עם בדיקת סקר סטנדרטית ל-71% עם בדיקת סקר סטנדרטית ובדיקת דם.

 

חשוב מכך, 65% מהממאירויות שזוהו ע"י בדיקת הדם בלבד היו ממוקמות או אזוריות, כך שהסיכוי למתן טיפול מוצלח במטרת ריפוי היה גדול יותר.

 

בדיקת DETECT-A הוכחה כבטוחה, ללא עליה גדולה במספר בדיקות פולשניות המיותרות כחלק מהמעקב אחר המשתתפים. למעשה, רק 1% מהנבדקים ללא ממאירות השלימו בדיקת PET-CT ורק 0.22% הופנו לפרוצדורה פולשנית חסרת ערך.

 

ממצאי המחקר העידו על ישימות השלמת בדיקת דם זעיר פולשנית לזיהוי בבטחה של גידולים מסוגים שונים בנבדקים ללא היסטוריה של ממאירות וגישה זו אפשרה מתן טיפול במטרת ריפוי.

 

Science. 2020 Apr 28

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<