חדשות

תכניות קהילה עשויה להוביל לשיפור תוצאות פסיכוזה (מתוך כנס SIRS)

02/07/2020

 

שירותים מבוססי-קהילה המיועדים לסביבה המקומית עשויים לקצר את מרווח הזמן של פסיכוזה לא-מטופלת וכן לשפר את התוצאות ארוכות הטווח בחולים עם אירוע פסיכוטי ראשון, כך עולה מתוצאות שני מחקרים חדשים שהוצגו במהלך כנס SIRS (Schizophrenia International Research Society).

 

במחקר הראשון, חוקרים מקונטיקט פיתחו תכנית להפחתת משך פסיכוזה לא-מטופלת ודרך שילוב שימוש כלי תקשורת ופרסומים במדיה החברתית, לצד אירועים עם אנשי מקצוע מקומיים ומיון מהיר, הצוותים הצליחו לקצר כמעט במחצית את מרווח הזמן מאבחנה עד התחלת טיפול אנטי-פסיכוטי.

 

החוקרים הסבירו כי תכנית טיפול מוקדם בפסיכוזה החלה במרכז הרפואי שלהם בשנת 2006. עם זאת, בניסיון לקצר את משך הזמן של פסיכוזה לא-מטופלת, הם השיקו את תכנית MindMap, קמפיין בן 4 שנים לזיהוי מוקדם של פסיכוזה, המבוסס על מחקר TIPS Early Detection in Psychosis Study. תכנית MindMap כוללת עשרה עשרים עם אוכלוסיה של 400,000 אנשים ומתמקדת בעיכוב בזיהוי תחלואה ופניה לעזרה וכן הפניה לטיפול ועיכוב בגישה לטיפול.

 

הצוותים בחרו בשיווק אגרסיבי, כולל אמצעי מדיה חברתית, פניות למרכזי בריאות נפש, מחלקות לרפואה דחופה ויחידות אשפוז, כמו גם מכללות, מרכזי ייעוץ במכללות, תיכונית ומחלקות משטרה. הם ערכו מפגשים, לעיתים קרובות במסעדות מקומיות, במהלכם ניתנה ארוחה והם סיפקו הדרכה כללית אודות המטרות שלהם. לאחר מכן, הם המשיכו במפגשים אישיים.

 

במהלך 4 שנות התכנית הושלמה הערכה של קרוב ל-1,500 מטופלים, מהם כ-200 נמצאו מתאימים. החוקרים בחנו את משך הזמן של פסיכוזה לא-מטופלת בשתי נקודות זמן מהתחלת פסיכוזה ועד התחלת טיפול אנטי-פסיכוטי והתחלת מעקב אחר אירוע ראשון.מהנתונים עלה כי מרווח הזמן עד התחלת טיפול תרופתי התקצר מ-329 ימים לפני התכנית ל-185 ימים לאחר התחלת התכנית.  

 

במחקר השני, חוקרים מניו-יורק השלימו מעקב בן חמש שנים אחר משתתפים במחקר RAISE-ETP, המחקר האקראי הראשון מארצות הברית להשוואת שנתיים של שירותי התערבות מוקדמת מקיפה אל מול טיפול סטנדרטי. ממחקר זה עלה כי בקרב למעלה מ-400 חולים עם אירוע פסיכוטי ראשון, שיעורי התערבות מוקדמת הובילו לשיפור משמעותי בתסמינים ובאיכות החיים של החולים, לצד הפחתת ימי אשפוז, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

החוקרים השלימו מעקב בן חמש שנים להערכת ההשפעות של שירותי התערבות מוקדמים והשוו בין שירותי התערבות מוקדמים (NAVIGATE) וטיפול סטנדרטי בחולים עם אירוע פסיכוזה ראשון. שירותי NAVIGATE נמשכו שנתיים וכללו טיפולים ושירותים שניתנו ע"י צוות מטפלים מתואם, אשר כללו הדרכה בנושא סכיזופרניה והטיפולים במחלה לחולים ולמשפחות, תרופות להקלה על תסמינים ומניעת הישנות, גישות לניהול המחלה וחוסן אישי ומודל לתמיכה בתעסוקה והשכלה.

 

המשתתפים השלימו הערכה כל חצי שנה למשך עד 60 דקות באמצעות קישור לסרטון וידאו. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 23 שנים, לאחר חמש שנים, תכנית NAVIGATE הדגימה שיפור משמעותי בהשוואה לטיפול סטנדרטי במספר מדדים, כולל קיצור משך האשפוז ב-2.5 ימים, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

החוקרים קבעו כי תכנית שירותי התערבות מוקדמים הובילו לשיפור משמעותי וארוך-טווח בטיפול בחולים עם אירוע פסיכוזה ראשון, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

מתוך כנס SIRS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<