חדשות

האם טיפול בנזעי חשמל יעיל יותר לדיכאון פסיכוטי בהשוואה לדיכאון לא-פסיכוטי? (מתוך כנס ה-EPA)

22/07/2020

 

בחולים עם דיכאון פסיכוטי תועדו שיעורי תגובה לטיפול, שיעורי הפוגה ושיפור קוגניטיבי גבוהים יותר לאחר טיפול בנזעי חשמל, בהשוואה לתוצאות הטיפול בחולים עם דיכאון לא-פסיכוטי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מאיטליה שפורסמו במהלך כנס ה-European Psychiatric Association.  עם זאת, ממצאי מחקר אחר בתחום הציעו כי לפחו חלק מההבדלים הללו עשויים לנבוע מכך שחולים פסיכוטיים הופנו בשלב מוקדם יותר לטיפול בנזעי חשמל.

 

המחקר הראשון היה מחקר מקרה-ביקורת, רטרוספקטיבי, שכלל 160 חולים, מהם 50 עם דיכאון פסיכוטי ו-110 עם דיכאון לא-פסיכוטי. כל החולים השלימו טיפול בנזעי חשמל בין ינואר 2016 ועד ינואר 2018.

 

שיעורי התגובה לטיפול בנזעי חשמל היו גבוהים יותר משמעותית בקרב חולים עם דיכאון פסיכוטי, בהשוואה לאלו עם דיכאון לא-פסיכוטי (79% לעומת 51%, p=0.009), כמו גם שיעורי ההפוגה (71% לעומת 36%, p=0.001). בשתי הקבוצות תועד שיפור לאחר הטיפול בנזעי חשמל במספר מדדים, כולל Montgomery-Asberg Depression Rating Scale, CGI ומדדי איכות חיים. עם זאת, רק בקרב חולים עם דיכאון פסיכוטי תועד שיפור משמעותי במדדי MoCA, קשב, שפה והתמצאות.

 

במחקר השני נכללו 26 חולים עם דיכאון פסיכוטי ו-40 חולים עם דיכאון לא-פסיכוטי. שיעורי התגובה היו שוב גבוהים יותר בחולים עם דיכאון פסיכוטי שטופלו בנזעי חשמל (92.3% לעומת 95%) ונדרש מספר טיפולים דומה להשגת תגובה לטיפול.

 

החוקרים זיהו מספר הבדלים משמעותיים בין חולים עם דיכאון פסיכוטי ואלו עם דיכאון לא-פסיכוטי. לדוגמא, בקבוצה הראשונה המצב התפקודי היה גרוע יותר, משך האירוע היה קצר יותר ותנגודת לטיפול תרופתי הייתה פחותה לפני קבלת טיפול בנזעי חשמל. לכן, הם שיערו כי ייתכן וחולים אלו הופנו בשלב מוקדם יותר לטיפול בנזעי חשמל.

 

מתוך כנס ה-EPA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<